„Za udaną można uważać na przykład polską produkcję jagód i innych owoców, bowiem przed zmianą ustrojową Polska produkowała mniej jabłek niż Węgry, zaś teraz produkuje trzy razy tyle" – czytamy na portalu agroinform.hu, który ocenia: „Mielibyśmy co podpatrzyć u Polaków".
Portal podkreśla, że Polska zajmuje pierwsze lub drugie miejsce w Europie pod względem owoców miękkich, gdyż przypada na nią 40 proc. ich produkcji i aż 80 proc. eksportu.
„Podobna sytuacja występuje w produkcji drobiu, którego przed zmianą ustrojową wytwarzaliśmy i eksportowaliśmy więcej niż Polska, podczas gdy w 2015 r. węgierski eksport wyniósł 168 tys. ton, a Polacy dostarczyli za granicę ponad 900 tys. ton" – pisze portal.
Agroinform.hu informuje w tym kontekście, że w zeszłym tygodniu polski minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapowiedział opracowanie programu rozwoju polskiego rolnictwa do 2020 r. i wspomniał m.in. o gruntownych zmianach w sektorze produkcji mięsa, a także o położeniu akcentu na produkcję, promowanie i sprzedaż mięsa, owoców i warzyw, cukru oraz wyrobów tytoniowych.
„Według wstępnych informacji polski program zawiera kilka wartych uwagi elementów i bezwzględnie warto, by węgierska polityka rolna niektóre z nich przemyślała, biorąc pod uwagę dotychczasowe sukcesy polskiej produkcji i eksportu żywności" – podkreślił portal.