Kara za niewydanie dokumentów księgowych

Jeżeli biuro rachunkowe nie może odmówić wydania ksiąg rachunkowych jeżeli zostało wezwane przez organ podatkowy nawet w sytuacji, gdy zakończyło już współpracę z klientem.

Publikacja: 24.03.2020 17:30

Kara za niewydanie dokumentów księgowych

Foto: AdobeStock

- Czy na biuro rachunkowe może zostać nałożona kara porządkowa, jeśli biuro odmawia organom podatkowym wydania posiadanych ksiąg rachunkowych klienta w formie JPK_KR ze względu na zakończenie umowy z nim zawartej? – pyta czytelnik.

Na podstawie art. 193a Ordynacji podatkowej obowiązek przekazywania danych w formie JPK dotyczy ksiąg podatkowych prowadzonych przy użyciu programów komputerowych oraz dowodów księgowych wytworzonych przy użyciu tych programów. Zgodnie z art. 3 pkt 4 Ordynacji podatkowej przez księgi podatkowe rozumie się m.in. księgi rachunkowe, do których prowadzenia, do celów podatkowych, na podstawie odrębnych przepisów, obowiązani są podatnicy, płatnicy lub inkasenci.

Pozostało 80% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl.

Wybierz ofertę dla Ciebie.

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj artykuły z Rzeczpospolitej i wydanie magazynowe Plus Minus.

Subskrybuj Zaloguj się
29,90 zł miesięcznie
Tylko 19,90 zł miesięcznie
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Mundurowi
Dlaczego żołnierzy na granicy skuto kajdankami? Żandarmeria Wojskowa wyjaśnia
Prawo drogowe
Zmiany w kasowaniu punktów karnych i zabieraniu prawa jazdy. Będzie surowo
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Prawo drogowe
Koniec z parkowaniem na chodnikach? Jest propozycja zmiany prawa
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży