Jak chronić dane księgowe przed utratą lub nieupoważnionym dostępem

W polityce rachunkowości jednostka powinna opisać system służący ochronie danych i ich zbiorów, w tym dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i innych dokumentów stanowiących podstawę dokonanych w nich zapisów. Oczywiście system ten powinien istnieć nie tylko na papierze.

Publikacja: 28.04.2020 17:30

Jak chronić dane księgowe przed utratą lub nieupoważnionym dostępem

Foto: Fotolia.com

Przed czym, a nawet przed kim chronimy nasze dane? Przed fizyczną utratą, przed kradzieżą, przed zaszyfrowaniem, a nawet przed pracownikami, np. zabezpieczając tajemnicę wynagrodzeń.

Zasady ochrony danych i terminów ich przechowywania zostały opisane w rozdziale 8 ustawy o rachunkowości „Ochrona danych" (dalej: uor). Regulacje te powstały ponad 25 lat temu i przede wszystkim dotyczą zasobów gromadzonych w formie papierowej. W odniesieniu do danych systemu informatycznego rachunkowości zawarto dość ogólne stwierdzenie, że należy stosować odpowiednie rozwiązania programowe i organizacyjne, chroniące przed nieupoważnionym dostępem lub zniszczeniem (art. 71 ust. 2 uor).

Pozostało 97% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP