Sprawozdanie finansowe to nie koniec

Sporządzenie sprawozdania finansowego nie kończy procesu zamykania roku. Gotowy raport wymaga jeszcze dopełnienia formalności związanych z podpisaniem, zatwierdzeniem i przekazaniem do właściwych instytucji.

Publikacja: 23.12.2015 07:00

Sprawozdanie finansowe to nie koniec

Foto: 123RF

Jednostki powinny zamknąć księgi na dzień kończący rok obrotowy (art. 12 ust. 2 ustawy o rachunkowości; dalej: uor). Dla tych podmiotów, które przyjęły rok obrotowy zgodny z rokiem kalendarzowym, będzie to 31 grudnia 2015 r. Przez zamknięcie ksiąg rachunkowych należy rozumieć nieodwracalne wyłączenie możliwości wprowadzania zapisów w księgach rachunkowych. Dzień kończący rok obrotowy nazywany jest dniem bilansowym, gdyż na ten dzień należy sporządzić roczne sprawozdanie finansowe jednostki. Za sporządzenie rocznego sprawozdania finansowego odpowiedzialny jest kierownik jednostki, którym zgodnie z uor jest członek zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy, to członkowie tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę. Na sporządzenie sprawozdania finansowego jednostki mają trzy miesiące od dnia bilansowego. W przypadku podmiotów, których rok obrotowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, będzie to 31 marca 2016 r. Do tego dnia należy również sporządzić zestawienie obrotów i sald kont ksiąg pomocniczych.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił