W środę, 19 czerwca, po raz pierwszy zostaną przyznane medale Virtus et Fraternitas. Otrzymają je osoby, które w czasie wojny niosły pomoc polskim obywatelom, często ratując im życie. Kto zostanie nimi uhonorowany jako pierwszy?
Wśród odznaczonych są osoby z Kazachstanu, Ukrainy, Węgier, a także z Polski. To w jakimś sensie ilustruje wojenne doświadczenie wygnania polskich obywateli, którzy zostali rozrzuceni po różnych zakątkach świata. Trafili i do ZSRR, i do obozów internowania na Węgrzech. Przebywali także w gettach i niemieckich obozach koncentracyjnych, grupa dyplomatów z Aleksandrem Ładosiem na czele, działająca na terenie Szwajcarii, próbowała ich ratować, wydając fałszywe paszporty neutralnych krajów południowoamerykańskich.
Jak wygląda proces odnajdywania takich ludzi?
Jest długi, ponieważ te historie znajdują się w archiwach, w literaturze przedmiotu, ale przede wszystkim w pamięci rodzinnej i lokalnej danej społeczności. Szukając tych osób, wykorzystywaliśmy każde z tych źródeł, aby ich historie nabrały pełnego kolorytu i stały się kompletne.
Co oznacza motto tego medalu: Virtus et Fraternitas?