O zamachu na demokrację, sędziach i Brukseli

Dwie specjalne grupy policjantów nielegalnie podsłuchiwały dziennikarzy, którzy ujawnili nagrania Sowa& Przyjaciele oraz ich rodziny - wynika z raportu, o którym donosi dzisiejsza „Rzeczpospolita”.

Aktualizacja: 13.01.2016 06:34 Publikacja: 13.01.2016 06:27

Tomasz Pietryga

Tomasz Pietryga

Foto: Fotorzepa

Audyt w tej sprawie zlecił nowy komendant główny policji. Chodziło o ustalenie, kto stał za nielegalnymi podsłuchami polityków i VIP-ów w restauracji. Wygląda na to, że łamano przy tym prawo i zasady obowiązujące w kontroli operacyjnej. Łącznie z naruszeniem procedur podsłuchiwanych było kilkadziesiąt osób - pisze "Rzeczpospolita".

Wczorajszy dzień przyniósł również nowe wydarzenia w Trybunale Konstytucyjnym - o czym informują dzisiaj wszystkie dzienniki. Otóż prezes TK oświadczył, że włączył do grupy sędziów orzekających dwoje sędziów wybranych przez Sejm 2 grudnia ( przez PiS) - Julię Przyłębską i Piotra Pszczółkowskiego. Ciekawa była też zmiana retoryki Prezesa TK, w którym nie było już słów o zagrożeniach dla demokracji. W przekonaniu Rzeplińskiego też, kryzys wokół Trybunału jest kwestią do rozstrzygnięcia w Polsce. "To nie jest kwestia do rozstrzygania na forum Brukseli, bo to nie dotyczy spraw związanych z Traktatem Lizbońskim czy innymi prawami międzynarodowymi" – podkreślił, odpowiadając na pytanie zagranicznej prasy.

Na stronach prawnych „Rzeczpospolitej” warto również zauważyć tekst na temat surowego karania polskich przewoźników za nielegalny przewóz imigrantów do Wielkiej Brytanii.

"Gazeta Wyborcza" dużo miejsca poświęca tradycyjnie krytyce rządów PiS. Dziś na pierwszej stronie robi to z pozycji brukselskich. Według dziennika Bruksela próbuje uniknąć eskalacji konfliktu z władzami Polski. Komisja Europejska dziś będzie dyskutować o Trybunale Konstytucyjnym i ustawie medialnej. Na tej podstawie zdecyduje czy kontynuować tylko niewiążące monitorowanie sytuacji w Polsce, czy co wczoraj wydawało się o wiele mniej prawdopodobne rozpocząć "postępowanie na rzecz umacniania" zagrożonej praworządności.

O dzisiejszych wydarzeniach w Brukseli również w Dzienniku Gazecie Prawnej, która tłumaczy, że większość komisarzy nie jest zainteresowanych eskalacją konfliktu w Polsce. A w kraju swoją retorykę łagodzi nawet opozycja.

W DGP również ciekawy tekst na temat reformy administracji podatkowej. "Superfiskus do walki z przestępcami". Powstał projekt ustawy, który doprowadzi do centralizacji działań prowadzonych obecnie w ramach trzech oddzielnych administracji: podatkowej, celnej i skarbowej. Nowa Krajowa Administracja Skarbowa miałaby się zajmować wymiarem i ściąganiem podatków, ale również ściganiem oszustów.

Publicystyka
Marek Kutarba: Jak Polska chce patrolować Bałtyk bez patrolowców?
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Rafał Trzaskowski musi przestać być warszawski, żeby wygrać wybory
Publicystyka
Rusłan Szoszyn: Gruzja w ślepym zaułku. Dlaczego nie mogło być inaczej?
Publicystyka
Andrzej Łomanowski: Rosjanie znów dzielą Ukrainę i szukają pomocy innych
Materiał Promocyjny
Przewaga technologii sprawdza się na drodze
Publicystyka
Zaufanie w kryzysie: Dlaczego zdaniem Polaków politycy są niewiarygodni?
Walka o Klimat
„Rzeczpospolita” nagrodziła zasłużonych dla środowiska