Reklama
Rozwiń

Brexit i droższa wóda na myszach

Kto z Państwa ma już dość rozprawiania o Brexicie, niech dzisiaj do prasy nie zagląda, wyłączy radio, nie rzuca okiem na ekran telewizyjny. Ba, niech nie czyta nawet tego stronniczego przeglądu prasy. W dniu głosowania Brytyjczyków media są i będą pełne tej tematyki.

Publikacja: 23.06.2016 08:04

Brexit i droższa wóda na myszach

Foto: Archiwum

Kto ciekaw bardzo praktycznych skutków dla nas Polaków ewentualnego pożegnana Zjednoczonego Królestwa z Unią, niechaj zajrzy do "Rzeczpospolitej". Koniec z tanim roamingiem telefonicznym na Wyspach, tanimi lotami, ulgowym czesnym na tamtejszych uczelniach, początek reglamentowanych pozwoleń na pracę – to tylko część z 10 praktycznych skutków Brexitu. Kto polubił whisky w wersji blended lub single malt, też do ewentualnego pożegnania Brytyjczyków dopłaci: po wprowadzeniu ceł trunek ten, w filmie "Miś" nazywany obrazowo "wódą na myszach", niechybnie zdrożeje z powodu wprowadzenia ceł.

Reszta prasy uderza w pompatyczny ton. W "Wyborczej" na froncie gazety Adam Michnik pisze: "Trzymamy kciuki za zwycięstwo rozumu, Wielka Brytania jest Europie potrzebna". A "Dziennik Gazeta Prawna" pod tytułem "Brytyjczycy tworzą historię" umieszcza na swojej jedynce... kalendarium zaczynające się od cesarza Klaudiusza i jego podboju Brytanii w 43 r.n.e. W środku niemal wyłącznie o Brexicie.

W "Gazecie Prawnej" ciekawa informacja o tym, że pracownicy rzadziej pozywają swoich pracodawców. Może to skutek poprawy koniunktury w gospodarce i szybszego wzrostu płac?

Niecodzienne zderzenie okładek polskich bulwarówek. "Brytyjczycy zostańcie z nami" – namawia całą pierwszą stroną "Fakt". A "Super Express" idzie swoim utartym szlakiem i pisze: "Syn ministra zaatakował siekierą sąsiadów". Syn polskiego ministra. Bulwarówka prorokuje też, że Polska wygra euro.

Z pomniejszych informacji, acz związanych z geopolityką, "Wyborcza" przynosi niepokojące wieści o "dzihadyście z Torunia". Pisze o zatrzymaniu przez ABW młodego człowieka, Polaka, który przeszedł na islam, bardzo aktywnego w serwisach internetowych. Przez śledczych podejrzewany jest o pochwałę zabójstw dokonywanych przez terrorystów z Państwa Islamskiego i podjęcie służby w obcej formacji wojskowej, zapewne na Ukrainie.

Kto chce od Brexitu odpocząć, może zajrzeć na stronę internetową... BBC, która nie przedawkowała z tą tematyką. Brytyjczycy piszą o niecodziennym proteście w izbie niższej amerykańskiego Kongresu. Politycy Partii Demokratycznej okupują centralną część sali obrad, żądając zaostrzenia kontroli dostępu do broni. Ciekawe, czy masakra w Orlando zmusi resztę amerykańskich prawodawców do refleksji?

Publicystyka
Estera Flieger: Donald Tusk uwierzył, że może już tylko przegrać
Publicystyka
Dariusz Lasocki: 10 powodów, dla których wstyd mi za te wybory
Publicystyka
Marek Kutarba: Czy polskimi śmigłowcami AH-64E będzie miał kto latać?
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Rząd Tuska prosi się o polityczny Ku Klux Klan i samozwańcze rasistowskie ZOMO
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Nastroje po wyborach, czyli samospełniająca się przepowiednia