Reklama
Rozwiń

Słojewska: Osłabiona Unia

Z brytyjskiego referendum Unia wychodzi słabsza. Niezależnie od tego, czy wygra Brexit czy Bremain, komunikat jest jasny: rząd państwa członkowskiego może szantażować Unię i żądać specjalnych warunków członkostwa.

Aktualizacja: 23.06.2016 22:21 Publikacja: 23.06.2016 20:30

Słojewska: Osłabiona Unia

Foto: materiały prasowe

David Cameron dostał od Unii zgodę na ograniczenia w wypłacaniu zasiłków dla pracowników spoza Wielkiej Brytanii, co faktycznie oznacza łamanie podstawowej unijnej swobody przemieszczania się pracowników.

Bruksela wiele razy później podkreślała, że ustępstwa nie mogą być powielone. Zostały wymyślone dla Brytyjczyków i nie będą oferowane nikomu innemu. Ale jak zareaguje Bruksela, gdy dojdzie do kolejnej próby szantażu? Skoro taką strategię może przyjąć Londyn, to dlaczego nie Paryż? Przecież we Francji jest teraz nawet więcej eurosceptyków niż w Wielkiej Brytanii, a naprawdę, o ile można sobie wyobrazić Unię bez Wielkiej Brytanii, o tyle bez Francji kompletnie straciłaby ona rację bytu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Publicystyka
Estera Flieger: Donald Tusk uwierzył, że może już tylko przegrać
Publicystyka
Dariusz Lasocki: 10 powodów, dla których wstyd mi za te wybory
Publicystyka
Marek Kutarba: Czy polskimi śmigłowcami AH-64E będzie miał kto latać?
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Rząd Tuska prosi się o polityczny Ku Klux Klan i samozwańcze rasistowskie ZOMO
Publicystyka
Zuzanna Dąbrowska: Nastroje po wyborach, czyli samospełniająca się przepowiednia