Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 08.08.2018 17:55 Publikacja: 08.08.2018 17:35
Minister Emilewicz: PiS stara się obniżać podatki
Foto: Fotorzepa, Dariusz Golik
"Rzeczpospolita": Jak to jest z chęcią do inwestowania przez rodzimych przedsiębiorców? Z jednej strony kraj przechodzi duże zmiany, a z drugie widzimy, że przedsiębiorcy obawiają się inwestycji, bo boją się właśnie zmian instytucjonalnych i prawnych?
Jadwiga Emilewicz: Faktycznie jest tak, że kapitał przedsiębiorców mało pracuje. Z drugiej strony notujemy ostatnio drgnienie. Coraz wyraźniejsze od trzeciego kwartału 2017 r. To oczywiście dzieje się za sprawą dużych projektów infrastrukturalnych. Widzimy też jednak wzrost inwestycji w małych i średnich firmach. Potwierdzają to dane z GUS-u. Rozwiązania takie jak Konstytucja Biznesu uwiarygodniają działania rządu. Chcemy, aby w Polsce prowadzenie działalności gospodarczej było stabilne i pewne. Dużą wagę przyłożyliśmy do realnego wejścia w życie nowych przepisów. Stosowanie wiele z nich zależy bowiem finalnie od urzędnika skarbowego czy gminnego. Dlatego odwiedzamy mniejsze miasta i spotykamy się nie tylko z przedsiębiorcami, ale i z urzędnikami tłumacząc, co ustawodawca miał na myśli np. kiedy pisał o rozstrzyganiu na korzyść przedsiębiorcy czy o tym, że brak odpowiedzi do 30 dni oznacza zgodę. Zakończyliśmy pierwszy etap wyjazdów, na jesieni kolejna tura. Mam nadzieję, że skutki wprowadzonych przez nas zmian zobaczymy już niedługo. W przyszłym roku odbędzie się pierwszy przegląd obowiązywania Konstytucji Biznesu, który będziemy przeprowadzać co roku. Innym przykładem jest nasza inicjatywa zebrania ograniczeń biurokratycznych. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy pytaliśmy wszystkie ministerstwa, o to, w jakich obszarach mogliby odpuścić określone uciążliwości administracyjne. Mam nadzieję, że kulturą redukcji uda się nam zarazić pozostałych ministrów i kolejne ułatwienia będziemy systematycznie wprowadzać. Prostym przykładem jest zniesienie pieczątek. Obowiązek ich stosowania jest archaiczny w sytuacji, w której pieczątkę możemy wyrobić na co drugim rogu ulicy, a sama pieczęć nie jest żadnym materialnym potwierdzeniem, dowodem. A z takich drobnych niedogodności składa się życie małego i średniego przedsiębiorcy.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Z zaciekawieniem przeczytałem na łamach „Rzeczpospolitej” tekst redaktora Jacka Nizinkiewicza o znaczącym tytule...
Nie 384, ale ok. 240 pilotów będzie musiała wyszkolić Polska dla blisko setki zakupionych od Amerykanów śmigłowc...
PiS, Konfederacja i formacja Grzegorza Brauna radykalizują przekaz w sprawie imigracji. Jeśli koalicja 15 paździ...
Sondażowe poparcie dla KO spada. Wyborcy największej partii w koalicji rządzącej zapytani o nastroje wskazują na...
Kłopoty z ustaleniem ostatecznego wyniku wyborów mogłyby być kolejnym dowodem na to, że głowę państwa powinniśmy...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas