Aktualizacja: 08.08.2018 17:55 Publikacja: 08.08.2018 17:35
Minister Emilewicz: PiS stara się obniżać podatki
Foto: Fotorzepa, Dariusz Golik
"Rzeczpospolita": Jak to jest z chęcią do inwestowania przez rodzimych przedsiębiorców? Z jednej strony kraj przechodzi duże zmiany, a z drugie widzimy, że przedsiębiorcy obawiają się inwestycji, bo boją się właśnie zmian instytucjonalnych i prawnych?
Jadwiga Emilewicz: Faktycznie jest tak, że kapitał przedsiębiorców mało pracuje. Z drugiej strony notujemy ostatnio drgnienie. Coraz wyraźniejsze od trzeciego kwartału 2017 r. To oczywiście dzieje się za sprawą dużych projektów infrastrukturalnych. Widzimy też jednak wzrost inwestycji w małych i średnich firmach. Potwierdzają to dane z GUS-u. Rozwiązania takie jak Konstytucja Biznesu uwiarygodniają działania rządu. Chcemy, aby w Polsce prowadzenie działalności gospodarczej było stabilne i pewne. Dużą wagę przyłożyliśmy do realnego wejścia w życie nowych przepisów. Stosowanie wiele z nich zależy bowiem finalnie od urzędnika skarbowego czy gminnego. Dlatego odwiedzamy mniejsze miasta i spotykamy się nie tylko z przedsiębiorcami, ale i z urzędnikami tłumacząc, co ustawodawca miał na myśli np. kiedy pisał o rozstrzyganiu na korzyść przedsiębiorcy czy o tym, że brak odpowiedzi do 30 dni oznacza zgodę. Zakończyliśmy pierwszy etap wyjazdów, na jesieni kolejna tura. Mam nadzieję, że skutki wprowadzonych przez nas zmian zobaczymy już niedługo. W przyszłym roku odbędzie się pierwszy przegląd obowiązywania Konstytucji Biznesu, który będziemy przeprowadzać co roku. Innym przykładem jest nasza inicjatywa zebrania ograniczeń biurokratycznych. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy pytaliśmy wszystkie ministerstwa, o to, w jakich obszarach mogliby odpuścić określone uciążliwości administracyjne. Mam nadzieję, że kulturą redukcji uda się nam zarazić pozostałych ministrów i kolejne ułatwienia będziemy systematycznie wprowadzać. Prostym przykładem jest zniesienie pieczątek. Obowiązek ich stosowania jest archaiczny w sytuacji, w której pieczątkę możemy wyrobić na co drugim rogu ulicy, a sama pieczęć nie jest żadnym materialnym potwierdzeniem, dowodem. A z takich drobnych niedogodności składa się życie małego i średniego przedsiębiorcy.
Komisja ds. rosyjskich wpływów przedstawiła znane publicznie fakty, m.in. wycofanie się Polski z programu „Karkonosze” czy likwidację delegatur ABW w czasach PiS. O tym, że zyskała na tym Rosja, wiemy. Ale nowych dowodów nie poznaliśmy.
Eksperci od handlu wskazują, że coraz popularniejszy wśród konsumentów w Polsce staje się trend kupowania z odroczonymi płatnościami.
PSL i Polska 2050 do wyborów prezydenckich pójdą osobno. Do ludowców oko puszcza tak PiS, jak i Konfederacja. Co zrobi Władysław Kosiniak-Kamysz?
Myślę, że Sławomir Nitras wielu porwał pasją, a przynajmniej przekonał do swoich idei. Jesteśmy bogatym krajem i stać nas na igrzyska, wcale nie kosztem przeciętnego Polaka.
To nie Magdalena Biejat i cztery odchodzące z Razem parlamentarzystki osłabiają polską lewicę, tylko Adrian Zandberg i jego polityka: za, a nawet przeciw rządowi.
Mobilna Sieć T-Mobile w Polsce w 2024 roku została uznana za najlepszą pod względem prędkości i niezawodności przez międzynarodową firmę Ookla.
Zaprezentowane przez komisję powołaną przez Władysława Kosiniaka-Kamysza dokumenty są porażające. W innym kraju w zasadzie dożywotnio eliminowałyby z polityki.
Niecodzienny komunikat zamieścił dzisiaj po południu na X minister sportu i turystyki Sławomir Nitras. Dementuje w nim "informacje dotyczące pomysłu opodatkowania wycieczek zagranicznych".
Znany historyk, niemcoznawca stanie na czele Instytutu Pileckiego.
Podobnie jak cztery lata temu, prawica postawiła wszystko na jedną kartę. Jeśli głównym tematem kampanii wyborczej w Polsce ma być bezpieczeństwo, nieostrożne wypowiedzi mogą PiS wiele kosztować.
Od przyszłego roku przewoźnicy zapłacą wyższe myto. Rząd doliczy opłaty za emisje CO2. Karne myto ma zachęcić do zakupu elektrycznych ciężarówek.
Zbyt niska wycena porodów powoduje zadłużenie oddziałów ginekologiczno-położniczych. Mowa o milionach złotych, które ciążą na budżetach szpitali.
Edukacja zdrowotna to przedmiot, który - w zastępstwie Wychowania do życia w rodzinie - pojawi się w szkołach już w przyszłym roku szkolnym. Co zakładają zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Edukacji Narodowej?
Szkoda, że naciskano, abyśmy projekt ustawy naprawczej przygotowali w pośpiechu – mówi prof. Jacek Giezek, członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.
„Jeśli Sejm powoła komisję ds. Pegasusa bez wad wytkniętych w orzeczeniu TK, chętnie stawię się, by złożyć zeznania, bo pokażą one, jak wiele zrobiłem, by Polacy mogli czuć się bezpieczniej” - napisał w serwisie X były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas