Ludzie pełni władzy

Najwyższą pozycję mają politycy, potem ludzie mediów, dopiero trzecie miejsce zajmują ważne osobistości Kościoła. Najmniej wpływowi w państwie są biznesmeni – uważają Polacy

Aktualizacja: 06.03.2008 06:54 Publikacja: 06.03.2008 01:49

Ludzie pełni władzy

Foto: Rzeczpospolita

Zdaniem badanych przez GfK Polonia najbardziej potężni są ludzie sprawujący władzę w państwie: premier Donald Tusk i prezydent Lech Kaczyński.

– Ale za równie wpływowego co Kaczyński uważają Lecha Wałęsę, który już prezydentem nie jest. Bo dużą rolę odgrywają reminiscencje historyczne i skojarzenia – uważa Kazimierz Kik, politolog.

O Wałęsie dużo się bowiem ostatnio mówi w mediach. – Pojawia się jako chory i ten, który ma dołączyć do grona mędrców pracujących nad projektem konstytucji europejskiej. Poza tym jest dziś w „drużynie Tuska” – twierdzi Kik.

Polacy w ogóle uważają polityków za osoby wpływowe, niezależnie, czy są ministrami, czy też opozycją.

Wybierają spośród tych, o których ostatnio dużo słyszeli. Mówi się o Zbigniewie Relidze (znany kardiochirurg walczy z chorobą), Władysławie Bartoszewskim (często wspomina go Tusk), Kazimierzu Marcinkiewiczu (co chwila ma szokującą wypowiedź).

– Ludzie wskazali na nich, kierując się propagandową pozycją, a nie rzeczywistymi wpływami. Podobną premię dostał Andrzej Wajda za nominację do Oscara – sądzi Kik.

– Bo siła mediów sprawia, że do czołówki wpływowych doszlusowały różne lansowane osoby. Tomasz Lis jest teraz jednym z największych celebrities. Skupił na sobie cały świat kolorowych pism – zauważa politolog Jarosław Flis.

Kika zadziwia natomiast ocena Kościoła (o. Tadeusz Rydzyk uważany jest za potężniejszego niż abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski) oraz to, że za najmniej wpływowych w tym gronie uznano najbogatszych Polaków. – Rząd PiS prowadził na nich nagonkę. Postawił ludzi bogatych pod pręgierzem społecznym – tłumaczy Kik.

1. Donald Tusk

premier

Lider Platformy Obywatelskiej i szef koalicyjnego rządu z PSL. Przez co drugiego Polaka został uznany za najbardziej wpływową osobę w Polsce. 51-letni polityk z Gdańska karierę zaczynał od działalności w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, którego był współzałożycielem. W 1994 r. KLD połączył się z Unią Demokratyczną, tworząc Unię Wolności. Tusk został jej wiceprzewodniczącym. W 2000 r. z grupą liberałów odszedł z UW i stanął na czele PO. W 2005 roku startował w wyborach prezydenckich. Przegrał w drugiej turze. Ponownie zamierza walczyć o to stanowisko w wyborach w 2010 r. Żonaty, dwoje dzieci.

2. Lech Kaczyński

prezydent Polski

Działacz opozycji w PRL, internowany w stanie wojennym, uczestnik Okrągłego Stołu i jeden z liderów „S”. Szef BBN za prezydentury Lecha Wałęsy. Później prezes NIK, minister sprawiedliwości (rząd Jerzego Buzka), prezydent Warszawy i współtwórca Muzeum Powstania. Były prezes PiS, senator i poseł. Profesor, specjalista od prawa pracy.

3. Lech Wałęsa

były prezydent Polski

Historyczny przywódca NSZZ „S” i lider strajku w Stoczni Gdańskiej w Sierpniu ’80. Internowany w grudniu 1981 r. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1983 r. Z zawodu elektryk. Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie wygrał wybory w czerwcu 1989 r. Później Wałęsa krytykował „S” za wejście w politykę. Ostro krytykuje też braci Kaczyńskich.

4. Tomasz Lis

dziennikarz telewizyjny

Karierę zaczynał w TVP. Prowadził „Wiadomości”, był korespondentem w USA. Potem w TVN współtworzył „Fakty”. Odszedł po sondażu „Newsweeka”, który pokazywał, że może zostać prezydentem. Do 2007 r. zasiadał w kierownictwie Polsatu i miał program „Co z tą Polską?” (od tytułu swej książki). Od lutego prowadzi swój program w TVP 2.

5. kard. Józef Glemp

prymas Polski

Warszawski arcybiskup senior. W latach 1967 – 1979 był osobistym sekretarzem kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Sam został prymasem w 1981 r. i tytuł ten będzie pełnił do 2009 r. Od 1992 r. jest kustoszem relikwii św. Wojciecha w Gnieźnie. Między 1981 a 2004 rokiem szefował Konferencji Episkopatu Polski.

6. Zbigniew Religa

były minister zdrowia

Znany kardiochirurg, w 1986 r. przeprowadził pierwszy w Polsce udany przeszczep serca. W latach 90. zaangażował się w politykę. Współtworzył BBWR, później Partię Republikanie i Centrum. W 2005 r. chciał kandydować na prezydenta, ale poparł Tuska. Po wyborach został ministrem w rządzie PiS. Był senatorem, obecnie jest posłem PiS.

7. kard. Stanisław Dziwisz

metropolita krakowski

Doktor teologii, członek Kongregacji Wychowania Katolickiego i Rady ds. Środków Masowego Przekazu. Osobisty sekretarz Jana Pawła II aż do jego śmierci. Jest wykonawcą testamentu JP2. Zwolennik jego beatyfikacji, autor „Świadectwa”, wspomnień o JP2. Na forum episkopatu Polski domagał się zmiany władz Radia Maryja.

8. Jarosław Kaczyński

były premier, prezes PiS

Działacz opozycji w PRL, były naczelny „Tygodnika Solidarność”. Minister w Kancelarii Prezydenckiej Wałęsy. Stworzył partie PC oraz PiS. Od lipca 2006 r. szef rządu PiS – Samoobrona – LPR. Po aferach wokół Andrzeja Leppera zerwał koalicję i doprowadził do wyborów. Był już senatorem, był i jest posłem.

9. Władysław Bartoszewski

minister w Kancelarii Premiera

Był dwukrotnie szefem MSZ (w 1995 i 2000 r.). Historyk, profesor, pisarz. Podczas II wojny był więźniem nazistowskiego obozu Auschwitz. Żołnierz AK. Działacz Żegoty. W stalinizmie represjonowany i więziony. Działacz opozycji w PRL, internowany. Kawaler Orderu Orła Białego. Były senator. Ostro krytykuje Jarosława i Lecha Kaczyńskich.

10. o. Tadeusz Rydzyk

szef Radia Maryja i TV Trwam

Redemptorysta i twórca medialnego imperium w Toruniu. Zainicjował też powstanie gazety „Nasz Dziennik”. Założył i był rektorem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Współzakładał Fundację Lux Veritatis. Zastrzeżenia budzi m.in. zaangażowanie jego mediów w politykę. Popierał PiS, ale krytykuje prezydenta i jego żonę.

Wawrzyniec Konarski, politolog z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej

Rz: Czy podziela pan zdanie Polaków o tym, kto w Polsce jest najbardziej wpływowy?

Wawrzyniec Konarski:

W większości przypadków tak, choć uważam, że są w tym sondażu osoby przeszacowane, które mają zdecydowanie zbyt wysoką pozycję, a także niedoszacowane. Cieszy mnie wysoka pozycja Andrzeja Wajdy i Krystyny Jandy, bo to oznacza, że ludzie doceniają autorytety nie tylko polityczne, ale i zawodowe.

Kto ma lepszą pozycję, niż na nią zasługuje?

Tomasz Lis i Kazimierz Marcinkiewicz. Nie ma uzasadnienia dla ich wysokiej pozycji. A niedoszacowani są najbogatsi biznesmeni – Jan Kulczyk i Ryszard Krauze. Obaj mają bardzo dużo do powiedzenia w biznesie, choć chwilowo trochę się schowali. Uważam też, że niedocenieni zostali: Radosław Sikorski, Zygmunt Solorz, Jerzy Urban i Adam Michnik.

Co pan sądzi o 13. miejscu Aleksandra Kwaśniewskiego?

To bardzo wpływowy i charyzmatyczny polityk, którego zgubiła własna niefrasobliwość. Wpadki obniżyły jego autorytet, ale nadal co czwarty Polak uważa go za osobę wpływową. To dobry wynik.

—rozmawiała Eliza Olczyk

51 proc. uznało, że najbardziej wpływowy jest Donald Tusk

37 proc. respondentów uważa, że spore wpływy ma Lech Kaczyński

11. Andrzej Wajda, wybitny reżyser filmowy

12. Kazimierz Marcinkiewicz, były premier z PiS, obecnie dyrektor EBOiR w Londynie

13. Aleksander Kwaśniewski, prezydent Polski w latach 1995 – 2005

14. Zbigniew Ziobro, były minister sprawiedliwości w rządach PiS

15. Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, była prezes NBP

16. Waldemar Pawlak, wicepremier, minister gospodarki, prezes PSL, premier w latach 1993 – 1995

17. Jan Rokita, polityk PO, szef Urzędu Rady Ministrów w rządzie Hanny Suchockiej

18. Leszek Balcerowicz, wicepremier i minister finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, były prezes NBP

19. Andrzej Lepper, lider Samoobrony, wicepremier i minister rolnictwa w rządach PiS

20. Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier

21. Radosław Sikorski, minister spraw zagranicznych

22. Adam Michnik, redaktor naczelny „Gazety Wyborczej”, poseł w Sejmie kontraktowym

23. Bronisław Komorowski, marszałek Sejmu, minister obrony narodowej w rządzie Jerzego Buzka

24. Bronisław Geremek, eurodeputowany z PD, minister spraw zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka

25. Krystyna Janda, aktorka, felietonistka, piosenkarka

26. Julia Pitera, pełnomocnik rządu do przeciwdziałania korupcji

27. Marek Borowski, lider SdPl, były wicepremier, minister finansów w rządzie Pawlaka

28. Abp Sławoj Leszek Głódź, biskup ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, stoi również na czele Rady ds. Środków Społecznego Przekazu

29. Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, autor książki ujawniającej agentów SB w Kościele katolickim

30. Jarosław Kalinowski, polityk PSL, były wicepremier, minister rolnictwa w rządzie Leszka Millera

31. Abp Kazimierz Nycz, metropolita warszawski

32. Abp Józef Michalik, metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski

33. Wojciech Olejniczak, lider SLD, szef klubu LiD, minister rolnictwa w rządzie Leszka Millera

34. Jan Kulczyk, biznesmen, właściciel Kulczyk Holding

35. Roman Giertych, adwokat, były wicepremier, minister edukacji w rządach PiS

36. Jerzy Szmajdziński, wicemarszałek Sejmu z LiD, członek SLD, minister obrony narodowej w rządach Leszka Millera i Marka Belki

37. Marek Jurek, były marszałek Sejmu

38. Ksiądz Adam Boniecki, szef „Tygodnika Powszechnego”

39. Jerzy Buzek, eurodeputowany PO, były premier

40. Danuta Hübner, komisarz w UE

41. Andrzej Zoll, były rzecznik praw obywatelskich

42. Jacek Żakowski, publicysta „Polityki”

43. Anna Fotyga, szefowa Kancelarii Prezydenta

44. Mariusz Kamiński, szef CBA

45. Nelli Rokita, posłanka PiS

46. Przemysław Gosiewski, szef Klubu PiS

47. Ryszard Krauze, biznesmen, założyciel Prokomu

48. Ewa Kopacz, minister zdrowia

49. Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości

50. Jacek Kurski, poseł PiS

51. Jarosław Kurski, wiceszef „Gazety Wyborczej”

52. Jerzy Urban, właściciel i redaktor naczelny „NIE”

53. Bronisław Wildstein, publicysta „Rzeczpospolitej”

54. Michał Kamiński, minister w Kancelarii Prezydenta

55. Zbigniew Chlebowski, szef Klubu Parlamentarnego PO

56. Bogdan Borusewicz, marszałek Senatu

57. Zygmunt Solorz-Żak, twórca i właściciel telewizji Polsat

58. Jerzy Stępień, prezes Trybunału Konstytucyjnego

59. Jan Krzysztof Bielecki, prezes Pekao SA, były premier

60. Mariusz Walter, Jan Wejchert, właściciele TVN

61. Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia

62. Grzegorz Napieralski, sekretarz generalny SLD

63. Grzegorz Schetyna, wicepremier, szef MSWiA

64. Bogdan Klich, szef MON

65. Janusz Kurtyka, prezes IPN

66. Lech Gardocki, prezes Sądu Najwyższego

67. Marek Sawicki, minister rolnictwa, polityk PSL

68. Andrzej Urbański, prezes TVP

69. Michał Boni, minister w Kancelarii Premiera

70. Kazimierz Ujazdowski, poseł niezrzeszony

71. Tomasz Sakiewicz, szef „Gazety Polskiej”

72. Maciej Rybiński, publicysta „Faktu”

73. Jacek Paszkiewicz, prezes NFZ

74. Stanisław Kluza, szef Komisji Nadzoru Finansowego

75. Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego

76. Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich

77. Sławomir Skrzypek, prezes NBP

78. Paweł Lisicki, redaktor naczelny „Rz”

79. Krzysztof Bondaryk, szef ABW

80. Aleksander Grad, minister skarbu

81. Adam Lipiński, poseł i wiceprezes PiS

82. Leszek Czarnecki, wrocławski biznesmen

83. Krzysztof Klicki, właściciel firmy i klubu Kolporter

84. Mirosław Drzewiecki, minister sportu, polityk PO

85. Rafał Ziemkiewicz, publicysta „Rz”

86. Jacek Jezierski, prezes Najwyższej Izby Kontroli

87. Piotr Semka, publicysta „Rz”

88. Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury

89. Stanisław Janecki, redaktor naczelny „Wprost”

90. Michał Sołowow, biznesmen

91. Jerzy Baczyński, redaktor naczelny „Polityki”

92. Sławomir Nowak, szef gabinetu politycznego premiera Tuska

93. Grzegorz Jankowski, redaktor naczelny dziennika „Fakt”

94. Marek Król, właściciel tygodnika „Wprost”

95. Robert Krasowski, redaktor naczelny „Dziennika”

96. Jacek Rostowski, minister finansów

97. Katarzyna Hall, minister edukacji narodowej

98. Tomasz Arabski, szef Kancelarii Premiera

99. Paweł Fąfara, redaktor naczelny dziennika „Polska”

100. Grzegorz Bierecki, prezes SKOK

Zdaniem badanych przez GfK Polonia najbardziej potężni są ludzie sprawujący władzę w państwie: premier Donald Tusk i prezydent Lech Kaczyński.

– Ale za równie wpływowego co Kaczyński uważają Lecha Wałęsę, który już prezydentem nie jest. Bo dużą rolę odgrywają reminiscencje historyczne i skojarzenia – uważa Kazimierz Kik, politolog.

Pozostało 97% artykułu
Publicystyka
Rosja zamyka polski konsulat. Dlaczego akurat w Petersburgu?
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Publicystyka
Marek Kozubal: Dlaczego Polacy nie chcą wracać do Polski
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: PiS robi Nawrockiemu kampanię na tragedii, żeby uderzyć w Trzaskowskiego
Publicystyka
Estera Flieger: „Francji już nie ma”, ale odbudowała katedrę Notre-Dame
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Publicystyka
Trzaskowski zaczyna z impetem. I chce uniknąć błędów z przeszłości