W tajemnicę naszego pielgrzymowania przez ziemię wpisuje się Międzynarodowe Spotkanie dla Pokoju „Ludzie i religie”, jakie będziemy przeżywać od 6 do 8 września 2009 r. w archidiecezji krakowskiej i w całej naszej ojczyźnie, na które też pragnę was wszystkich zaprosić.
Wspólnota św. Idziego z Rzymu organizuje od ponad 20 lat spotkania dla pokoju, które zostały zainicjowane przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Asyżu 27 października 1986 roku. Na zakończenie Dnia Modlitwy o Pokój Jan Paweł II powiedział: „Po raz pierwszy w historii spotkaliśmy się: Kościoły chrześcijańskie, wspólnoty kościelne i religie świata w tym świętym miejscu poświęconym św. Franciszkowi, aby złożyć świadectwo przed światem, każdy z nas zgodnie ze swoimi przekonaniami, że pokój ma charakter transcendentny”.
Wezwanie Jana Pawła II podjęła rzymska wspólnota św. Idziego, która to duchowe dziedzictwo Asyżu kontynuuje i rozpowszechnia we wszystkich zakątkach świata. W ciągu ostatnich 23 lat zorganizowała Wielką Pielgrzymkę Pokoju, która każdego roku zatrzymywała się w innym miejscu Europy: w Rzymie, Warszawie, na Bari, Malcie, we Florencji, Lizbonie, Barcelonie, Palermo, Akwizgranie, Mediolanie, Lyonie, Neapolu.
W ubiegłym roku takie spotkanie odbyło się na Cyprze. Brałem w nim udział i zaprosiłem wszystkich uczestników do przybycia do Polski, do Krakowa, by przeżywając 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej, oddać hołd wszystkim ofiarom horroru wojny, nazizmu i zła, jakie dokonało się w Oświęcimiu. Zaproszenie zostało przyjęte z wielkim entuzjazmem, ponieważ wielu liderów religii światowych pragnie uczcić pamięć Ojca Świętego Jana Pawła II w ojczyźnie, która go wydała.
Drugą okolicznością, jaka towarzyszyła zaproszeniu Pielgrzymki dla Pokoju do Polski, jest dwudziestolecie upadku komunizmu. Rok 1989 był decydujący dla Polski i dla całej Europy. W Polsce rozpoczął się proces pokojowego odchodzenia od komunizmu, który w konsekwencji doprowadził do upadku muru berlińskiego i całkowitego zjednoczenia Europy.