Referendum – plan awaryjny rządu ws. Funduszu Odbudowy

Władza przygotowuje alternatywny wariant na wypadek, gdyby lewica nie poparła zwiększenia zasobów własnych UE. Rozwiązanie mogłoby zaszkodzić PO.

Aktualizacja: 04.05.2021 13:21 Publikacja: 03.05.2021 19:11

Referendum – plan awaryjny rządu ws. Funduszu Odbudowy

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Głosowanie w sprawie zwiększenia zasobów własnych UE resetuje polityczny układ sił. Poparcie unijnego Funduszu Odbudowy przez lewicę i ugrupowanie Szymona Hołowni pokazuje, że zjednoczona opozycja to mrzonka. Plany PO, żeby zbudować szeroką antypisowką koalicję 276, czy stworzyć rząd tymczasowy, legły w gruzach. Opozycja oblała test na współpracę. Nie potrafiła porozumieć się przed podjęciem decyzji o negocjacjach z PiS, w zamian prezentując bratobójczą walkę. Czy „rząd ocalenia narodowego" od PSL przez Polskę 2050, Platformę po lewicę może jeszcze powstać? Trudno już sobie wyobrazić taką koalicję. Opozycji udało się wzmocnić Zjednoczoną Prawicę. W obozie władzy nie ma już mowy o wcześniejszych wyborach. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry buduje się na sprzeciwie wobec ratyfikacji, ale w obliczu poparcia lewicy zeszła z wojennej ścieżki z PiS. Porozumienie Jarosława Gowina nie znajduje w opozycji poważnego partnera do rozmów.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Publicystyka
Marek Kutarba: Czy Polska naprawdę powinna bać się bardziej sojuszniczych Niemiec niż wrogiej jej Rosji?
Publicystyka
Adam Bielan i Michał Kamiński podłożyli ogień pod koalicję. Donald Tusk ma problem
Publicystyka
Marek Migalski: Dekonstrukcja rządu
Publicystyka
Estera Flieger: Donald Tusk uwierzył, że może już tylko przegrać
Publicystyka
Dariusz Lasocki: 10 powodów, dla których wstyd mi za te wybory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama