Premier Tusk zamierza zwolnić 20 tys. pracowników administracji. O pomysłach rządu poinformowała „Rzeczpospolita.
Plan B został przygotowany tuż po tym, gdy prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o racjonalizacji zatrudnienia w państwowych jednostkach budżetowych i niektórych innych jednostkach sektora finansów publicznych. Na podstawie ustawy pracę miało stracić w latach 2011 – 2013 10 proc. urzędników. Wniosek prezydenta spowodował jednak wstrzymanie zwolnień. Tym razem rząd zrezygnował z przygotowywania specjalnych przepisów i ograniczył się do zaleceń dla kierowników poszczególnych urzędów. Mieliby oni zmniejszyć zatrudnienie do poziomu z końca 2007 r. W ten sposób pracę straciłoby ponad 20 tys. osób.
Inicjatywa premiera jest godna pochwały, ale zwolnienia odbywają się „po cichu”, bez czekania na rozstrzygnięcie Trybunału Konstytucyjnego.
Ostatnio dyrektorzy oddziałów terenowych dostali polecenie zwolnienia konkretnej liczby osób, centrala wyliczyła bowiem, że w niektórych z nich jest za dużo pracowników – tłumaczy Ewa Brożek, wiceprzewodnicząca „Solidarności" w ZUS. – Pracę ma stracić ponad 600 osób. Bez czekania na rozstrzygnięcie Trybunału, czy ustawowa racjonalizacja zatrudnienia jest zgodna z konstytucją czy też nie. Ciche zwolnienia na nowych zasadach polegają na wykorzystaniu przepisów przeciwko pracownikom.
Jak widać, konspiracyjny „plan B” ma luki. Jesteśmy jednak spokojni o całą akcję, gdyż znając kreatywność doradców premiera Tuska, znajdą się kolejne super plany „C”, „D”, a nawet „Z”?.