Sukcesem jest koniec negocjacji z Chorwacją i uzgodnienie sześciopaku. Mimo wysiłków przewodnictwo skończy się bez ostatecznych sukcesów w kilku innych dziedzinach.
1 - Schengen. – Z naszego punktu widzenia w interesie Europy leży ochrona tych podstawowych uprawnień obywateli Europy, jakim jest przemieszczanie się bez granic w obrębie UE i tej wartości powinniśmy strzec – mówił Donald Tusk w Parlamencie Europejskim w lipcu. Na razie udało się nie dopuścić do rozmontowania strefy Schengen, bo propozycja Komisji Europejskiej przewiduje, że państwa nie będą mogły przywracać kontroli na granicach wewnętrznych według własnego uznania. To próba ograniczenia działań takich, jak czasowe blokowanie kilka miesięcy temu granic Danii w obawie przed pracownikami z Europy Środkowo-Wschodniej czy granic Francji w obawie przed imigrantami z Afryki. Polskim dyplomatom nie udało się jednak doprowadzić do rozszerzenia strefy Schengen o dwa kolejne kraje – Bułgarię i Rumunię. Mimo że spełniły warunki, akcesję zablokowały Holandia i Finlandia. Polacy do ostatniej chwili szukali kompromisu, proponując otwarcie granic powietrznych w Unii Europejskiej, a dopiero po kilku miesiącach lądowych. Bez rezultatu.
2 - Rozszerzenie UE. Polska doprowadziła do podpisania traktatu akcesyjnego z Chorwacją 9 grudnia. Na nas spada splendor, ale największą pracę wykonała poprzednia prezydencja – węgierska. Tak jak trudno Polsce przypisać zasługi za Chorwację, tak też nie można jej obarczać winą za zablokowanie negocjacji z Turcją. Największe kraje UE nie chcą postępu na drodze do akcesji tego kraju.
3 - Sześciopak. Od wybuchu kryzysu w 2008 roku wyzwaniem dla UE stało się wzmocnienie zarządzenia gospodarczego. Gotowy sześciopak w czerwcu, jeszcze za prezydencji węgierskiej, odrzucił PE. Polscy dyplomaci przez kolejne miesiące negocjacji odbudowywali dialog między instytucjami i doprowadzili do porozumienia. Sześciopak wszedł w życie 13 grudnia i ma ograniczać możliwość wystąpienia kryzysu w przyszłości poprzez ściślejszą kontrolę narodowych polityk budżetowych, sankcje w strefie euro, system ostrzegania przed np. zbyt wysokim zadłużeniem w kredytach hipotecznych.
4 - Energia. Za polskiej prezydencji rozpoczęły się negocjacje nad prawem przewidującym unijny nadzór nad porozumieniami między krajami UE a krajami trzecimi.