Reklama
Rozwiń

Stanisław Koziej: Afgańska wojna jest nie do wygrania

Kiedy Polska wycofa swoje wojska z Afganistanu? Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego - generał Stanisław Koziej na antenie radia RMF FM mówił o wczorajszym ataku, w którym zginęło pięciu polskich żołnierzy

Publikacja: 22.12.2011 09:45

Stanisław Koziej: Afgańska wojna jest nie do wygrania

Foto: W Sieci Opinii

Ta wojna już w sensie militarnym, gdybyśmy na nią patrzyli rzeczywiście przez te okulary czysto militarne, to ona już od dłuższego czasu okazała się wojną nie do wygrania. I teraz problem polega tylko na tym, w jaki sposób ją zakończyć. (...) Nie ma nadziei na wygranie tej wojny przeciwpartyzanckiej, ponieważ im dłużej taka wojna trwa, tym partyzanci są coraz lepsi, coraz sprawniejsi, coraz skuteczniejsi, coraz trudniej wygrać wojnę. (...) NATO niepotrzebnie wzięło pod swoje sztandary operację ISAF, która przekształciła się ze stabilizacyjnej w wojenną.

Zapytany, czy śmierć pięciu polskich żołnierzy zmieni coś w taktyce albo strategii afgańskiej, generał odpowiedział:

W taktyce być może tak, dlatego, że każdy taki przypadek jest dokładnie badany i analizowany, jak do niego doszło, jakie były czynniki, co można jeszcze poprawić i tak dalej. Natomiast w wymiarze strategicznym, moim zdaniem, nie powinno nic zostać zmienione, bo mamy strategię przyjętą racjonalną, naszą narodową, przyjętą teraz, w tym roku.

Kiedy nastąpi wycofanie wojsk z Afganistanu?

Tak jak zaplanowaliśmy, czyli do końca 2014 roku: spokojnie, racjonalnie, bez ryzyka dla żołnierzy i bez ryzyka także dla generalnej sytuacji w Afganistanie. (...) W 2012 roku chcemy zakończyć misję bojową, przejść wyłącznie do zadań szkoleniowych.

Konrad Piasecki pytał o błąd w rozpoznaniu, ponieważ ładunek był okablowany i odpalono go z pobliskiego domu.

To oznacza, że tego typu przygotowanych miejsc w Afganistanie jest mnóstwo i one tylko czekają na okazję, kiedy się tam pojawi jakiś żołnierz czy pojazd w tym miejscu. Praktycznie, tak jak wspomniałem poprzednio, im dłużej trwa wojna, tym partyzanci są coraz skuteczniejsi, pewniejsi, tym mają większą przewagę nad armią regularną.

Armia regularna wpada w rutynę. Czy chce, czy nie chce, działa rutynowo, według planów, pewnych schematów, które są rozszyfrowywane przez partyzantów. I im dłużej to trwa, tym partyzanci mają większą przewagę.

Publicystyka
Adam Bielan i Michał Kamiński podłożyli ogień pod koalicję. Donald Tusk ma problem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Publicystyka
Marek Migalski: Dekonstrukcja rządu
Publicystyka
Estera Flieger: Donald Tusk uwierzył, że może już tylko przegrać
Publicystyka
Dariusz Lasocki: 10 powodów, dla których wstyd mi za te wybory
Publicystyka
Marek Kutarba: Czy polskimi śmigłowcami AH-64E będzie miał kto latać?