Sprawa jest polityczna. Jeżeli nieludzkie praktyki mają miejsce w państwach, które mają już ze światem zachodnim, a szczególnie ze Stanami Zjednoczonymi na pieńku, przez cały świat przechodzi fala oburzenia. Mówi się o ogólnoludzkich wartościach, w grę wchodzą – przynajmniej w sferze deklaratywnej – sankcje czy jakieś działania dyplomatyczne mające na celu zmianę drastycznych praktyk. Rzecz jasna znowu chodzi o reakcje o różnym natężeniu. Jeżeli coś dziwnego dzieje się w państwach silnych, o dużym potencjale militarnym albo ekonomicznym, reakcja ogranicza się do samych wyrazów oburzenia. Na państwa słabsze można już wywierać wpływ. Coś się w każdym razie dzieje, ponieważ Zachód poczuwa się do stania w obronie demokratycznych wartości i praw człowieka.
Zupełnie inaczej przedstawia się sprawa, jeżeli nieludzkie praktyki odbywają się w państwie sojuszniczym albo strategicznie nieistotnym. Wtedy nikogo nie obchodzą już uniwersalne wartości, a problem może być co najwyżej medialną ciekawostką. Arabia Saudyjska jest bardzo wyrazistym przykładem. Ponieważ to arabskie państwo od dawna pozostaje strategicznym sprzymierzeńcem USA, świat przymyka oko na to, co się tam dzieje, chociaż – znowu z zachodniego punktu widzenia – są to po prostu barbarzyństwa.
Fatwa Abdul Aziz Al-Sheikha o tym, że w razie głodu mężczyzna ma prawo zjeść swoją żonę, jest na to doskonałym przykładem. Chociaż została wydana już niemal dwa tygodnie temu, reakcja na nią jest wyłącznie medialna. W Arabii Saudyjskiej zresztą prawa człowieka są łamane na porządku dziennym, a prawo karne jak na europejskie standardy ma charakter dosłownie średniowieczny.
Dlatego nikt nie powinien mieć wątpliwości, że wszelkie deklaracje o ogólnoludzkich wartościach tak często goszczące na ustach zachodnich polityków mają wyłącznie charakter instrumentalny. Służą jako narzędzie mające przedstawić w złym świetle przeciwników politycznych i geopolitycznych. Kiedy te same narzędzia miałyby służyć do oceny państw przydatnych z tychże politycznych względów, politycy nabierają wody w usta, a wartości przestają mieć znaczenie.
Po raz kolejny okazuje się, że górnolotne slogany są jedynie narzędziem hipokrytów. By móc dobrze interpretować to, co dzieje się na świecie, należy zwracać uwagę wyłącznie na powiązania ekonomiczne i militarne.