Wojciech Czabanowski

XV wiek p.n.e.: Zapomniane misteria z Eleusis

Związane z kultem Demeter misteria eleuzyjskie odprawiane były przez dwa tysiące lat. Ich uczestników obowiązywała przysięga milczenia, dlatego do dziś pozostają owiane tajemnicą.

Krótkie i ekstatyczne życie Pytii

Zawód kapłanki, a zwłaszcza wieszczki, był bardzo prestiżowy dla greckich kobiet. Kapłanki z Delf cieszyły się szacunkiem oraz licznymi swobodami i przywilejami.

Wybory w Gruzji i rosyjskie groźby

Wiceminister Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej Grigorij Karasin w odpowiedzi na wezwanie Minister Obrony Gruzji Tiny Khidasheli, która wzywała cywilizowany świat do zjednoczenia się w obliczu rosyjskiego zagrożenia, odpowiedział: „Staramy się powstrzymywać, ale nasza cierpliwość ma granice”.

Fatwa o zjadaniu żon i reglamentowane oburzenie

Co jakiś czas międzynarodowa opinia publiczna jest wstrząśnięta dziwacznymi lub okrutnymi z zachodniego punktu widzenia oświadczeniami i praktykami dobiegającymi z państw spoza naszego kręgu kulturowego. W tym wymiarze nie ma jednak równości. Jednym wolno więcej, innym mniej.

Kebaby, solaria i simlocki

Jeden z moich przyjaciół, pochodzący z miasta, które utraciło status stolicy województwa po reformie administracyjnej z 1999 roku, narzekał, że od tamtego czasu nastąpił drenaż mózgów z jego regionu.

Wyspa GUAM

Pomiędzy NATO i Unią Europejską a Rosją leży wulkaniczna wyspa. Chociaż niektóre wulkany są od dawna nieaktywne, z niektórych nadal wypływa lawa. Wszystkie w perspektywie czasu grożą wybuchem.

Czabanowski: Wyrok na podstawie doktryny i ogólnych sformułowań

Obojętne, czy uważamy, że dokument sporządzony przez Trybunał Konstytucyjny jest wyrokiem wydanym na rozprawie czy opinią wyrażoną na spotkaniu towarzyskim, przedstawione w nim rozumowanie opiera się na poglądach doktryny i najogólniejszych sformułowaniach konstytucji.

Nie zapominajmy o Krymie

Największym sukcesem Putina w konflikcie na Ukrainie jest to, że nawet jeżeli ktoś jeszcze interesuje się Donbasem – pomimo tego, że rosyjski przywódca skutecznie odwrócił od niego uwagę przynajmniej zachodnich państw swoim zaangażowaniem w Syrii – to zupełnie nikt nie podnosi już sprawy anektowanego Krymu.

Kto nie lubi referendów

Deficyt demokracji jest od dawna problemem, z którym borykają się instytucje europejskie. Śmieszne jest to, że postępowy Zachód, który popiera propagowanie i eksport demokracji do krajów trzecich, a także często wypowiada się z pozycji wyższości moralnej w stosunku do innych narodów, sam oburza się na demokratyczne procedury wewnątrz Unii.

Co oznacza zwycięstwo reformistów w Iranie

Według sondażowych wyników wyborów w Iranie reformiści i kandydaci niezależni popierający urzędującego prezydenta zdobędą większość głosów w parlamencie i Zgromadzeniu Ekspertów. Siły postępowe najwyraźniejsze zwycięstwo odniosły w Teheranie, gdzie zgarnęły wszystkie 30 mandatów. Wyniki na prowincji będą zapewne inne, gdyż tereny poza stolicą są zdecydowanie bliższe pryncypialistom.