Tylko 79 zł za pół roku czytania.
Co zyskasz kupując subskrypcję? - możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Aktualizacja: 04.11.2019 15:53 Publikacja: 03.11.2019 21:00
Foto: AFP
Trump wycofuje wojska z Syrii, pozwalając na ofensywę turecką przeciw Kurdom. W tamtejszych więzieniach są setki dżihadystów, w tym z Europy. Czy to problem dla naszego kontynentu?
Tak, bo nie wiemy, czy będą nadal trzymani w więzieniach, uciekną lub zostaną wypuszczeni i spróbują wrócić. Ale trzeba podkreślić, że ten problem Europa sama sobie stworzyła. Po pierwsze, nie udało się tych ludzi powstrzymać przed wyjazdem do Syrii. A jak się już tam znaleźli i są w więzieniach, to widzimy niemożność poradzenia sobie z tym problemem. Proponuje się międzynarodowy trybunał czy sądzenie ich w Iraku. Jednak większość z tych opcji jest niewykonalna, a na pewno nie w krótkim czasie. Europejskie rządy założyły, że ci ludzie pozostaną w kurdyjskich więzieniach przez trzy, cztery, pięć lat. Czyli zgodziły się na to, by europejscy obywatele byli przetrzymywani na obszarze poza jakąkolwiek jurysdykcją, przez grupę, która nie jest uznana międzynarodowo. Nie chcę powiedzieć, że to małe Guantanamo, bo USA same stworzyły Guantanamo, a Europa „tylko” toleruje ten stan w Syrii poprzez brak działań. To nie jest dokładnie to samo, ale też tak bardzo się nie różni.
Mylili się ci, którzy uważali, że Donald Trump będzie prowadził politykę izolacjonistyczną. Jest przeciwnie. Prezydent USA chce demonstrować na arenie międzynarodowej potęgę Ameryki i potwierdzić jej pozycję światowego hegemona, także wobec Unii Europejskiej. I jego pierwsze posunięcia muszą nas niepokoić, a przede wszystkim mobilizować władze Polski do energicznego działania i czujności.
Pod względem militarnym Niemcy to dziś nawet nie cień dawnej potęgi. I nawet wielomiliardowe inwestycje w obronność istotnie tego nie zmienią. Nie ma też co liczyć na to, że za naszymi plecami powstanie pancerna armia gotowa przyjść nam z pomocą w razie rosyjsko-białoruskiej agresji.
Nie ma szans na długotrwały pokój z Rosją. Nie po to Władimir Putin od lat militaryzuje rosyjskie społeczeństwo, żeby teraz pod wpływem uroku osobistego Donalda Trumpa cały włożony w to trud wyrzucić do kosza. Wystarczy spojrzeć na to, jak militaryzowana i indoktrynowana jest w Rosji młodzież szkolna.
Apelujemy o natychmiastowe spotęgowanie dostaw broni na ukraiński front. Domagamy się przekazania 200 mld euro rosyjskich aktywów Ukrainie, zarówno na cele militarne, jak i na zabezpieczenie ludności cywilnej.
Przesłanki i czynniki efektywnego wdrażania projektów OZE przez JST uwzględniające kwestie ekonomiczne, środowiskowe i społeczne.
Unia Europejska staje przed decydującym wyborem. Bez Ukrainy będzie nie tylko słabsza, ale i długoterminowo mniej bezpieczna – pisze Paweł Marczewski, ekspert Fundacji Batorego.
W salonach dealerskich sieci Suzuki w całej Polsce ruszyły pokazy premierowych motocykli Suzuki DR-Z4S i DR-Z4SM. Nowe maszyny będzie można zobaczyć w miastach praktycznie w całej Polsce.
Ponad 30 lat temu doskonale wpisaliśmy się w globalny system ustanowiony przez USA, co zapewniło nam cywilizacyjny skok, ale i rozleniwiło. Teraz czas przebudzić się ze snu. To może mieć dla nas… bardzo pozytywne konsekwencje.
W ramach mechanizmu ReArm Europe, który przedstawiła KE, pojawia się kwota 800 mld euro. Ale realne z tego jest 150 mld euro, które państwa narodowe będą mogły… pożyczać. Reszta tej kwoty to kreatywna retoryka.
Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa prawdopodobnie wycofa się z niektórych ceł, które miały wejść w życie 2 kwietnia - poinformował Bloomberg News oraz „Wall Street Journal”, powołując się na urzędników federalnych.
Komisja Europejska przedstawiła „mapę drogową” prowadzącą do utworzenia unii rynków kapitałowych (CMU/UMC) w Unii Europejskiej. Zasadniczym wskazaniem jest szybko działać.
Gdyby prawdą było to, co przekazują nam w ostatnich dniach dwie największe w Polsce partie, wybieramy między tymi, którzy chcą oddać połowę terytorium kraju Rosji, a tymi, którzy zamierzają otworzyć przed Rosją wschodnią granicę. Ani jedno, ani drugie nie jest jednak prawdą.
- Niemieckie głębokie państwo usiłuje wykorzystać struktury unijne do wzmocnienia niemieckiego przemysłu zbrojeniowego i całej niemieckiej gospodarki kosztem innych państw członkowskich. Gen. Polko tego nie widzi? - powiedział europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk, odpowiadając na krytykę ze strony gen. Romana Polki w związku z głosowaniem nad rezolucją ws. białej księgi dotyczącej obronności.
Rozpoczęcie astronomicznej wiosny nieodłącznie kojarzy się ze zmianą czasu na letni. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki? Czy to już w ten weekend?
Jeśli NATO ma być nadal paktem, który gwarantuje Polsce i Europie bezpieczeństwo, to musi wziąć na siebie o wiele więcej odpowiedzialności i zadań - powiedział po posiedzeniu Rady Europejskiej premier Donald Tusk, który przebywa w Brukseli.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas