Do dyspozycji analityków oddano nagrania z kamer przemysłowych i ulicznego nadzoru ruchu a także setki nagrań prywatnych osób, które filmowały przebieg maratonu a potem sceny przed i po zamachu.
Przejrzenie i przeanalizowanie kilku tysięcy godzin nagrania to w normalnej sytuacji zadanie dla dużej grupy agentów i analityków na kilka tygodni. W Bostonie do najważniejszych wniosków specjaliści z FBI doszli po zaledwie kilkunastu godzinach. Jak to możliwe?
Najprawdopodobniej wykorzystano technologię Video Synopsis, którą opracowała izraelska firma BriefCam założona przez naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie pod kierownictwem prof. Szmula Pelega. Oficjalnie rzecznik FBI „nie zaprzecza i nie potwierdza" tego faktu, jednak wiadomo, że władze amerykańskie nabyły licencję na program do wykorzystania w celu zwalczania terroryzmu, a inna podobne technologia nie istnieje.
BriefCam pozwala na bardzo specyficzne przyspieszenie wyświetlania materiału wideo. Program osobno analizuje nieruchome tło obrazu i oddzielnie poruszające się elementy nagrania, W ten sposób w ciągu zaledwie minuty można przejrzeć godzinne nagranie z kamery przemysłowej, na którym na ogół nie dzieje się nic, a tylko z rzadka przejeżdża pojazd albo przechodzi osoba. Oszczędność czasu jest ogromna, a jednocześnie unika się ryzyka przegapienia jakiegoś elementu obrazu co zdarza się przy zwykłym przeglądaniu z przyspieszeniem wyświetlania.
Co ciekawe prof. Peleg twierdzi, że twórcy programu nie myśleli wcale o wykorzystaniu go przez służby specjalne. Chodziło im o umożliwienie szybkiego przeglądania amatorskich nagrań wideo, których oglądanie to prawdziwa udręka gości na rodzinnych przyjęciach. Wbrew pozorom opracowanie skutecznego algorytmu wcale nie było łatwe, jednak naukowcy traktowali to wyzwanie jako szczególna łamigłówkę i wyzwanie dla programistów.