Nie terroryzm, a zwykła głupota. Refleksje po strzelaninie w Kansas City

Strzelanina w Kansas City, w wyniku której zginęła jedna osoba, a 22 zostały ranne, nie mają żadnego związku z ekstremizmem – poinformowały władze miasta. Do tragedii doszło podczas wiecu na cześć drużyny, która zwyciężyła w turnieju Super Bowl.

Publikacja: 15.02.2024 22:49

Do tragedii doszło podczas wiecu na cześć drużyny, która zwyciężyła w turnieju Super Bowl

Do tragedii doszło podczas wiecu na cześć drużyny, która zwyciężyła w turnieju Super Bowl

Foto: ANDREW CABALLERO-REYNOLDS / AFP

Zdaniem policji za strzelaniną stał „spór między kilkoma osobami”, który zmienił uroczyste świętowanie zwycięstwa drużyny Chiefs w scenę rozlewu krwi i paniki. Na paradzie i wiecu zebrało się ponad milion fanów, a odgłosy strzałów sprawiły, że tłumy uczestników zaczęły szukać schronienia.

Trzy osoby zatrzymane po strzelaninie

Jak poinformowała szefowa policji Stacey Graves, dzień po bójce zatrzymanych jest dwóch nieletnich i jedna osoba dorosła. Dodała, że znaleziono kilka sztuk broni palnej.

23 osoby

ucierpiały

w wyniku strzelaniny

Policja potwierdziła, że zwiększyła się liczba ofiar postrzałów – do 23. Były one w wieku od 8 do 47 lat. Zmarła jedna osoba, popularna prezenterka lokalnego radia, Lisa Lopez-Galvan. Policja planuje przedstawić zarzuty trzem podejrzanym znajdującym się w areszcie. Ich tożsamość nie została ujawniona.

Szpital Children's Mercy Hospital oświadczył, że udzielił pomocy dziewięciorgu postrzelonym dzieciom. W oświadczeniu napisał, że „oczekujemy, że wszystkie ofiary wyzdrowieją”. Szpital udzielił także pomocy dwóm innym dzieciom, które zostały ranne podczas wiecu, ale nie zostały postrzelone.

Czytaj więcej

Spadający żołądź rozpętał strzelaninę. Zastępca szeryfa podał się do dymisji

Prokurator hrabstwa Jackson, Jean Peters Baker, który podejmie decyzję o wniesieniu zarzutów karnych, napisał w czwartek w mediach społecznościowych, że „wykorzysta wszelkie dostępne mi na mocy prawa stanu Missouri narzędzia, które pozwolą mu zająć się tą tragedią”.

W Kansas City wzrosła liczba ofiar śmiertelnych

Jak podkreśla agencja Reuters, w USA tego typu incydenty zdarzają się coraz częściej w szkołach, supermarketach, klubach nocnych i innych miejscach publicznych.

To aż nazbyt realny problem amerykański.

Quinton Lucas

– To aż nazbyt realny problem amerykański – powiedział burmistrz Kansas City Quinton Lucas w wywiadzie dla KMBC TV. – Ale dopóki mamy głupców, którzy dopuszczają się tego typu czynów, dopóki mamy dla nich dostęp do broni palnej na takim poziomie wydajności… musimy być świadkami takich incydentów.

W ostatnich latach w Kansas City wzrosła liczba ofiar śmiertelnych. Według policyjnych statystyk, w 2023 r. zanotowano w tym mieście 182 morderstw, co było rekordem wszech czasów. Wcześniej ten niechlubny rekord należał do roku 2020, gdzie zginęło 176 osób. Ponad jedna na 10 ofiar zabójstw w 2023 r. była w wieku poniżej 18 lat.

Przestępczość
Chiny zalały Wielką Brytanię fałszywkami. Tym razem klienci moga mieć problemy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przestępczość
Chcieli zarobić na medycznej marihuanie. Zasilili kasę międzynarodowego gangu
Przestępczość
Pięć osób w Sydney zabitych przez nożownika. "Wpadł w szał zabijania"
Przestępczość
Nie żyje O.J. Simpson. Od wielu miesięcy ciężko chorował
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Przestępczość
Nastolatek zabił kolegów, jego rodzice zostali skazani na więzienie