Są zarzuty wobec działacza partii Grzegorza Brauna

Jacek Ć., który kandydował do Senatu z ramienia Konfederacji, usłyszał dwa zarzuty w związku z zamieszczonymi przez siebie wpisami w mediach społecznościowych.

Publikacja: 16.12.2023 16:29

Jacek Ć. z Grzegorzem Braunem

Jacek Ć. z Grzegorzem Braunem

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

W odpowiedzi na informację, że w czwartek 24 grudnia w obecności prezydenta Andrzeja Dudy i marszałka Szymona Hołowni w Sejmie zapalone zostaną świece chanukowe, Jacek Ć. napisał w mediach społecznościowych, że "Jutro o godz. 16:01 w Kancelarii Sejmu wybuchnie BOMBA. Menora chanukowa wyleci w powietrze wraz z zapalającymi. To będzie MEGA wydarzenie". Wpis zniknął z portalu X, a sam polityk tłumaczył się „włamaniem na konto”.  W kolejnym stwierdził, że "należy odżydowić polski Sejm, Senat i Pałac Prezydencki" oraz "jak najprędzej usunąć Żydów i chanukiję". W piątek polityk został zatrzymany.

„Intensywne działania w śledztwie Prokuratury Rejonowej Warszawa - Mokotów w Warszawie doprowadziły do zatrzymania przez Policję Jacka Ć., który w jednym z portali społecznościowych opublikował wpis pochwalający przestępstwo i sugerujący zagrożenie bombowe w budynku Sejmu RP.” – przekazał rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna.

Czytaj więcej

Grzegorz Braun uważa się za poszkodowanego. Chce ścigania Gudzińskiej-Adamczyk

„Liczne czynności dowodowe wykonane zaledwie w kilkanaście godzin, włącznie z badaniem zatrzymanego u Jacka Ć. telefonu komórkowego dowodzą, że to on był autorem tych wpisów.

Dwa zarzuty wobec działacza partii Grzegorza Brauna

Jacek Ć. po doprowadzeniu do Prokuratury Rejonowej Warszawa — Mokotów w Warszawie usłyszał dwa zarzuty. Pierwszy z nich ma związki z wywołaniem fałszywego alarmu o podłożeniu ładunku wybuchowego w budynku Sejmu RP (art. 224a k.k.), drugi zaś ma związek z publicznym pochwaleniem przestępstwa poprzez zamieszczenie wpisu na jednym z portali społecznościowych odnoszącym się do zdarzenia z 12 grudnia br., kiedy to jeden z Posłów na Sejm RP zgasił chanukije zapaloną w budynku Sejmu RP z uwagi na żydowskie Święto Poświęcenia (art. 255 § 3 k.k.).  Podejrzany złożył w sprawie wyjaśnienia.” – czytamy w oświadczeniu prokuratury. Nawiązuje ono do zachowania posła Konfederacji Grzegorza Brauna, który zakłócił uroczystość w Sejmie przy pomocy gaśnicy proszkowej.

Prokuratura zastosowała wobec Jacka Ć. dozór policji połączony z obowiązkiem stawiennictwa w wyznaczonej jednostce oraz zakazem kontaktowania się ze świadkami. Najsurowszy z czynów zarzuconych podejrzanemu zagrożony jest karą od 6 miesięcy nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Przestępczość
Jak Samer A. znalazł się w Orlenie? ABW ostrzegała Daniela Obajtka
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Przestępczość
Transmitował w sieci intymne nagrania żony
Przestępczość
Hakerzy mogą spać spokojnie. Skromny urobek cyberbiura
Przestępczość
Masowe zabójstwo na warszawskiej Woli. Podejrzani usłyszeli zarzuty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Przestępczość
Nastolatkowie znęcali się nad ściśle chronionym ptakiem. Grozi im do pięciu lat więzienia