- Narkotyk jest sprzedawany od razu w Rosji, lub z jej terytorium trafia do innych państw, głównie europejskich - twierdzi Zamir Kabulow, wysłannik prezydenta Władimira Putina w Afganistanie.

Urzędnik narzeka, że wojska amerykańskie stacjonujące w Afganistanie w ramach dowodzonych przez NATO Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF) nie robią wystarczająco dużo, by walczyć z handlem heroiną, który w Afganistanie prowadzony jest na wielką skalę.

- Amerykanie usprawiedliwiają się, że mandat ONZ nie obejmuje walki z narkotykami. W Kolumbii jednak, z której kokaina trafia głównie na amerykański rynek, działają bardziej zdecydowanie. W Afganistanie nie angażują się tak bardzo, bo zaledwie 4-5 procent tutejszej heroiny trafia na czarny rynek do USA - twierdzi Kabulow, który jest także byłym ambasadorem Rosji w Afganistanie.

Prezydencki wysłannik zauważa, że ilość heroiny wytwarzanej przez afgańskich producentów wzrosła kilkakrotnie w ciągu ostatnich kilku dekad. W ciągu ostatnich dziesięciu lat - czterokrotnie. Od czasu początku inwazji w 2001 roku produkcja heroiny wzrosła 44-krotnie. Według Kabulowa powierzchnia uprawy maku w Afganistanie tylko w 2013 roku wzrosła o jedną trzecią - do 209 tysięcy hektarów. Interes ten przynosi miejscowym watażkom setki milionów dolarów rocznie.

Rosja już wielokrotnie wyrażała zaniepokojenie bardzo prawdopodobną perspektywą, że po opuszczeniu kraju przez wojska ISAF produkcja i przemyt narkotyków wzrosną jeszcze bardziej.

Prezydent Władimir Putin wezwał siły NATO stacjonujące w Afganistanie do bardziej zdecydowanych działań przeciwko handlowi heroiną.

Niepokój rosyjskiego prezydenta jest uzasadniony. Rosja ma najwyższy wskaźnik uzależnienia od heroiny na świecie. Liczbę narkomanów szacuje się na 8,5 miliona, czyli prawie 6 procent ogółu obywateli. Według badań, 90 procent z nich jest uzależnionych właśnie od heroiny. Corocznie z powodu przedawkowania narkotyków umiera 30 tysięcy Rosjan.

Afgańska heroina zalewa Rosję

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ