Reklama
Rozwiń

Brytyjskie kiełbasy tracą dostęp do unijnego rynku

Od 1 stycznia Brytyjczycy nie mogą eksportować do Unii surowego mięsa. Rząd Zjednoczonego Królestwa musi się gęsto tłumaczyć.

Aktualizacja: 31.12.2020 06:13 Publikacja: 30.12.2020 12:40

Brytyjskie kiełbasy tracą dostęp do unijnego rynku

Foto: Adobe Stock

Unia Europejska i Wielka Brytania uzgodniły wreszcie umowę handlową regulującą wymianę od 1 stycznia 2021 roku. Dla brytyjskich przetwórców mięsa stworzyło to problemy, których nie znali od wielu lat – stracili bowiem dostęp do wspólnego rynku dla surowych kiełbas i innych nie surowych wyrobów mięsnych. Poszkodowani są też producenci niepasteryzowanych wyrobów mlecznych.

Zgodnie z nowymi przepisami Unii Europejskiej od 1 stycznia Wielka Brytania nie może eksportować do UE takich produktów jak – schłodzone wyroby mięsne (czyli np. surowe kiełbasy) czy schłodzone mięsa mielone, tak czerwone, jak i drobiowe. Zakaz objął też jaja nieklasyfikowane czy produkty spożywcze zawierające produkty z niepasteryzowanego mleka (np. gotowy posiłek z niepasteryzowanym serem). Ewentualną furtką jest tylko to, że zakaz nie obejmuje Irlandii Północnej, dla której dostęp do wspólnego rynku jest nieco łatwiejszy ze względu na wspólną lądową granicę z Irlandią.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Przemysł spożywczy
GIS wycofał piwo znanego polskiego producenta. Butelki mogą wybuchnąć
Przemysł spożywczy
Rośnie apetyt na małą czarną. Ile wart jest rynek kawy w Polsce?
Przemysł spożywczy
Kryzys żywnościowy ogarnia Rosję. Załamanie produkcji, bankructwa przetwórni
Przemysł spożywczy
Młodzi Polacy nie wylewają za kołnierz
Przemysł spożywczy
Unilever daje długie gwarancje zatrudnienia załodze. To ewenement