Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.12.2024 03:55 Publikacja: 09.09.2023 18:21
Foto: Adobe Stock
Wskaźnik FAO wyniósł 121,4 pkt wobec 124 pkt w lipcu (po korekcie) i był najniższy o 38,3 pkt (24 proc.) od najwyższego w marcu 2022, w pierwszym pełnym miesiącu po agresji Rosji na Ukrainę. Niższy odczyt wynikał ze spadku cen nabiału, olejów, mięsa i zbóż, bo umiarkowanie zdrożały cukier i ryż.
Wskaźnik zbóż zmalał do 125 pkt, o 0,8 pkt (0,7 proc.) i o 20,6 pkt (14,1 proc.) wobec cen sprzed roku. Pszenica staniała o 3,8 proc. z powodu większej dostępności z trwających żniw na północnej półkuli. Tzw. grube ziarna były też tańsze o 3,4 proc. Kukurydzą taniała siódmy miesiąc z rzędu, jej ceny były najniższe od Września 2020 dzięki dużym dostawom z Brazylii, gdzie były rekordowe zbiory, a w USA zaczęło się jej zbieranie. Sorgo staniało, bo zaczęto je zbierać w USA, które są największym eksporterem. Ceny jęczmienia nieco wzrosły. Z kolei wskaźnik cen ryżu zyskał 9,8 proc., był nominalnie największy od 15 miesięcy, z powodu zakłóceń w handlu wywołanych decyzją Indii z lipca o zakazie eksportu części tego ziarna. Sezonowe niedobory przez nowymi zbiorami, niepewność co do czasu trwania tego zakazu i obawy, ze ograniczenia dotkną też inne odmiany ryżu skłoniły posiadaczy tego ziarna do zachowania go w rezerwie, renegocjowania kontraktów albo do wstrzymania ofert sprzedaży, co ograniczyło obrót nim.
Od pierwszego stycznia w graniczącym z Polską obwodzie królewieckim obowiązywać będą kartki żywnościowe. Otrzymają je najubożsi – m.in. emeryci, rodziny wielodzietne, trwale bezrobotni, osoby samotne z dochodami poniżej minimum egzystencji. Według oficjalnych statystyk, jest to blisko jedna czwarta mieszkańców obwodu.
Sąd w Krakowie ogłosił upadłość spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina. To od niej zaczął się szybki wzrost i upadek Janusza Palikota.
Niespełna 32-letni Rusłan Alisułtanow stał się właścicielem dawnego majątku Danone w Rosji. To człowiek bliski klanowi Kadyrowa, który od wojny czeczeńskiej rządzi tym jednym z najbiedniejszych regionów Rosji.
Od miesięcy ceny niektórych produktów żywnościowych na świecie znów pną się w górę. Drożeją oleje roślinne i produkty mleczne. Ceny masła rosną nieprzerwanie już od 14 miesięcy, w efekcie pobiły historyczny rekord.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Aż 83 proc. z nas wyrzuca jedzenie między 23 a 30 grudnia. To przekłada się na 61,7 tys. ton, czyli aż 1,6 kg na osobę. W okresie świąt w naszych koszach najczęściej lądują owoce i warzywa, mięso, zupy, pieczywo, nabiał, ryby i sałatki.
Naukowcy z niemieckich uniwersytetów odkryli, że wizerunek smutnego, samotnego banana nad koszykiem pojedynczych owoców sprawił, że konsumenci chętniej je kupowali.
Spożywanie przetworzonych produktów wiąże się nie tylko z dużą liczbą kalorii. Nowe badanie wykazało, że taka żywność może również zmienić skład naszych mięśni i to niezależnie od tego, ile ćwiczymy i ile jemy. Problemem jest gromadzący się tłuszcz.
Agencja egipskiego lotnictwa wojskowego przejęła od cywilnego urzędu GASC import strategicznych surowców, zwłaszcza pszenicy z Rosji., także innych surowców żywnościowych
Ursula von der Leyen ogłosiła uroczyście 6 grudnia w Montevideo w imieniu Unii Europejskiej zawarcie traktatu o wolnym handlu z krajami Mercosur, Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem, do których dołączyła później Boliwia.
Od miesięcy ceny niektórych produktów żywnościowych na świecie znów pną się w górę. Drożeją oleje roślinne i produkty mleczne. Ceny masła rosną nieprzerwanie już od 14 miesięcy, w efekcie pobiły historyczny rekord.
Światowe ceny kawy wzrosły do poziomu nie notowanego od 47 lat na skutek niepogody w Brazylii i Wietnamie. To zmusiło największych dystrybutorów (np. Nestlé) do podwyżki cen, a konsumentów do szukania tańszych odmian.
Aż 83 proc. z nas wyrzuca jedzenie między 23 a 30 grudnia. To przekłada się na 61,7 tys. ton, czyli aż 1,6 kg na osobę. W okresie świąt w naszych koszach najczęściej lądują owoce i warzywa, mięso, zupy, pieczywo, nabiał, ryby i sałatki.
Tylko w pierwszym i drugim tygodniu listopada masło zdrożało o ponad 31 proc., a jednocześnie spadła liczba promocji. Eksperci spodziewają się dalszych podwyżek cen.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas