Pod 2017 r. może wzrosnąć eksport unijnego cukru

Po zniesieniu kwotowania produkcji cukru w 2017 r. Unia Europejska może stać się jego znaczącym eksporterem. Surowiec będzie trafiać przede wszystkim na Bliski Wschód i do Afryki.

Publikacja: 08.12.2014 16:51

Pod 2017 r. może wzrosnąć eksport unijnego cukru

Foto: Bloomberg

Według danych Międzynarodowej Organizacji Cukru (ISO) w sezonie październik 2013 r. – wrzesień 2014 r. produkcja cukru we Wspólnocie wyniosła 15,45 mln ton, a konsumpcja 18,2 mln ton – podaje w najnowszym raporcie Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA).

Koniec ograniczeń

Kwota produkcyjna, która odpowiada ilości cukru, jaka może zostać użyta na cele konsumpcyjne w UE, przekracza 13,5 mln ton. Zgodnie z limitami WTO Wspólnota może też eksportować rocznie 1,4 mln ton cukru. Przedmiotem wywozu jest cukier wytworzony poza kwotą produkcyjną.

Jednak po 2017 roku znikną te ograniczenia w eksporcie i produkcji. Nie będzie też cen minimalnych na buraki cukrowe. Zostaną zniesione również limity produkcyjne na izoglukozę. To może doprowadzić do znacznego wzrostu sprzedaży zagranicznej wspólnotowych kryształków.

Zdaniem analityków z Rabobank, w zależności od kosztów frachtu i wymagań jakościowych cukier z UE może trafiać przede wszystkim na Bliski Wschód i do Północnej Afryki, a w dalszej kolejności do Zachodniej i Wschodniej Afryki, a nawet do Azji.

Z kolei ISO zauważa, że potencjalny wzrost eksportu cukru z UE, który po 2017 roku może się podwoić, wpłynie na rynek rafinacyjny na półkuli północnej. „Nawet największe rafinerie cukru surowego jak dubajska Al Khaleej czy Cevital w Algerii będą pod presją podaży z UE, która zmusi je do cięcia kosztów i szukania nowych rynków zbytu. Analitycy oczekują, że premia cukru białego (różnica w cenie między cukrem białym a surowym) będzie niewielka, obniżając opłacalność rafinacji." – czytamy w raporcie FAMMU/FAPA.

Polski cukier od Rosji po USA

Na razie eksport polskiego cukru mocno wyhamował. W pierwszych trzech kwartałach 2014 roku wyniósł 354,3 tys. ton, a jego wartość sięgnęła 175,3 mln euro. Oznacza to spadek rok do roku o odpowiednio 11 i 29 proc. – podaje FAMMU/FAPA.

Głównym odbiorcą polskiego cukru w pierwszych trzech kwartałach 2014 roku były kraje unijne, gdzie trafiło 72 proc. wywozu. Głównymi odbiorcami były Niemcy, Litwa, Słowacja i Węgry, z krajów pozaunijnych Izrael, Kazachstan, Rosja i Egipt.

Dla przykładu Krajowa Spółka Cukrowa, lider polskiego rynku cukru sprzedaje cukier w Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, krajach skandynawskich i bałtyckich, na Słowacji czy na Węgrzech. Swój flagowy produkt spółka eksportuje także m.in. do Rosji, Jordanii, Kazachstanu, Kirgistanu czy Mołdawii. Poza Polskę trafia również wytwarzana przez firmę melasa, wykorzystywana m.in. przez branżę spirytusową. Eksportowana jest m.in. do Szwecji, Norwegii, Finlandii i Stanów Zjednoczonych.

Ceny idą w dół

Od półtora roku ceny cukru w UE sukcesywnie spadają. Należy to łączyć z dość stabilnym popytem, wysokim importem i dużą nadprodukcją UE, która ułatwia zaopatrzenie sektora przemysłowego –wyjaśnia FAMMU/FAPA.

We wrześniu 2014 roku średnie ceny cukru białego na cele konsumpcyjne w UE wyniosły 508 euro za tonę – podała Komisja Europejska. Były o 26 proc. niższe niż przed rokiem. W tym samym czasie cukier przemysłowy w UE (nie do celów konsumpcyjnych, ale np. do produkcji kosmetyków lub bioetanolu) kosztował 308 euro za tonę, o 14 proc. mniej niż przed rokiem.

Według danych Międzynarodowej Organizacji Cukru (ISO) w sezonie październik 2013 r. – wrzesień 2014 r. produkcja cukru we Wspólnocie wyniosła 15,45 mln ton, a konsumpcja 18,2 mln ton – podaje w najnowszym raporcie Zespół Monitoringu Zagranicznych Rynków Rolnych (FAMMU/FAPA).

Koniec ograniczeń

Pozostało 92% artykułu
Przemysł spożywczy
Zniknęły procenty. Fatalna pomyłka producenta popularnego polskiego piwa
Przemysł spożywczy
Kotlet hodowany z komórki powstanie w Polsce? NCBiR dał 9 mln na badania
Przemysł spożywczy
Restauracje znów na fali. Boom na foodtrucki i posiłki zamawiane online
Przemysł spożywczy
Kolejna ukraińska sieć próbuje sił w Polsce. Tym razem chodzi o kawiarnie
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Przemysł spożywczy
Znika polski browar z tradycjami. Sąd ogłosił upadłość