Rząd przyjął wczoraj projekt zmian w kodeksie karnym. Tym samym chce uzupełnić nasz kodeks o przestępstwa związane z działalnością terrorystyczną. Nowela ma dostosować nasze prawo do decyzji ramowej Rady 2008/919/WSiSW w sprawie zwalczania terroryzmu.
Zgodnie z projektem zagrożone karą pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat będzie rozpowszechnianie lub publiczne prezentowanie treści mogących ułatwić popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Chodzi nie tylko o materiały instruktażowe adresowane do określonej grupy osób, ale także informacje czy instrukcje umieszczone w Internecie, a przez to dostępne dla szerokiej rzeszy osób.
Wkrótce zmieni się też procedura karna. Dzięki niej sądy polskie będą mogły uznawać orzeczenie karne zapadłe w państwie członkowskim Unii Europejskiej pod nieobecność danej osoby na rozprawie.
Analogiczny przepis będzie obowiązywał sądy zagraniczne.
Procedura przewiduje tu jednak ograniczenia. Mianowicie uznanie zagranicznego orzeczenia wydanego pod nieobecność oskarżonego będzie mogło nastąpić tylko wówczas, gdy został on wezwany do udziału i jednocześnie pouczony, że jego niestawiennictwo nie jest przeszkodą do wydania orzeczenia.