Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym może być prezentem nie tylko dla rodziców, ale i samorządów. Część gmin już deklaruje, że w przyszłorocznych opłatach za żłobki uwzględni możliwość uzyskania przez rodziców dofinansowania z budżetu państwa do czesnego. Tak jest np. w Aleksandrowie Kujawskim. Ewentualne podwyżki rozważa też Kraków i Warszawa.

Podwyżki na papierze

– Do końca czerwca gmina uczestniczy w resortowym programie Maluch+. Rodzice płacą tylko za wyżywienie, nie za pobyt. Po zakończeniu projektu gmina, ustalając opłatę, uwzględni możliwość uzyskania dofinansowania z rodzinnego kapitału opiekuńczego – zapowiada burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego Arkadiusz Gralak.

Od kwietnia przyszłego roku m.in. na pierwsze lub jedyne dziecko uczęszczające do żłobka będzie można dostać 400 zł dofinansowania od państwa. Pieniądze wpłyną na konto żłobka. Dofinansowanie nie może być jednak wyższe niż czesne w żłobku. Część samorządów już jednak dopłaca do placówek, by zwiększyć ich dostępność. W Warszawie są darmowe. W wielu gminach opłaty są niższe niż 200 zł. Dlatego samorządy nie wykluczają, że podniosą czesne. Rodzice i tak tego nie odczują.

Czytaj więcej

Wnioski o wsparcie dla rodziców tylko przez internet

– Miesięczna opłata za opiekę wynosi 199 zł. W związku z uchwaleniem przez Sejm ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym aktualnie analizowana jest możliwość podniesienia opłat w żłobkach gminnych – przyznaje Przemysław Cichy, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa.

– Sytuacja budżetowa miasta jest trudna, dlatego będziemy analizować każdy wariant, który umożliwi nam rozwój żłobków z jednoczesnym zachowaniem zasady równości dostępu do usługi żłobkowej na obecnym poziomie, dla wszystkich – mówi Marcelina Bogdanowicz z warszawskiego magistratu.

Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym po rozpatrzeniu poprawek Senatu została uchwalona przez Sejm w zeszłym tygodniu. Przepisy o dofinansowaniu do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna wejdą w życie dopiero z początkiem kwietnia przyszłego roku. Dlatego samorządy dopiero rozpoczynają analizy.

Łatanie budżetu

W Nowym Sączu opłata za pobyt dziecka w żłobkach miejskich wynosi 280 zł miesięcznie.

– Prezydent zlecił przeprowadzenie analizy kosztów funkcjonowania żłobków miejskich i podejmie stosowne działania – przyznaje Mariusz Smoleń z urzędu miasta. Analizy dotyczą też wysokości dotacji dla żłobków niepublicznych. Bo miasto dopłaca do pobytu w prywatnych placówkach 150 zł.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Podobne analizy trwają w: Lublinie, Suwałkach, Chełmie, Chorzowie i Gliwicach.

Ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym może okazać się pomocna w dopięciu przyszłorocznych budżetów. Według wyliczeń samorządów na wprowadzeniu Polskiego Ładu bowiem stracą. Przykładowo w Lublinie zmiany w PIT wprowadzone w 2019 r. i te zawarte w Polskim Ładzie oznaczają, że zamiast szacowanych 680 mln zł udziałów w PIT, które mogłyby zasilić budżet w 2022 r., miasto otrzyma jedynie 511,1 mln zł.

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podkreśla jednak, że podmioty prowadzące instytucje opieki, mając na uwadze cel dofinansowania, nie powinny wykorzystywać go na swoje potrzeby. Ich adresatami powinni być rodzice.