Na Poznań nie ma mocnych
– można by rzec w komentarzu do wyników 13. edycji rankingu samorządów. Bo po raz piąty z rzędu stolica Wielkopolski wygrała w kategorii miast na prawach powiatu. Swoją pozycję w tym roku miasto zawdzięcza m.in. dużym inwestycjom i znakomitym – po raz kolejny – ocenom za zarządzanie.
Również Sopot trzyma fason – po raz czwarty z rzędu zajął drugą pozycję. Na trzecim miejscu uplasowało się Leszno (skok z 20. miejsca w 2010 r.), drugie już miasto z Wielkopolski w ścisłej czołówce.
W porównaniu z ub.r. w pierwszej dziesiątce utrzymały się jeszcze Gdańsk, Gdynia i Szczecin (Toruń nie przysłał ankiety na czas). Za to m.in. Wrocław (a także Kraków i Łódź) wypadł z najbardziej prestiżowej dziesiątki, m.in. ze względu na utrzymujące się od dwóch lat wysokie zadłużenie. Nowi w tym gronie w tym roku to Zielona Góra oraz trzy śląskie miasta: Żory, Zabrze i Rybnik.
Jeszcze większe przetasowanie nastąpiło w złotej dziesiątce wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich. W tym roku zwyciężył Mszczonów (to awans z 13. miejsca w ubiegłym roku), m.in. dzięki wysokiej dynamice wydatków inwestycyjnych i dochodów własnych. Na drugie miejsce wskoczył Dzierżoniów (z czwartego rok wcześniej), a na trzecie – Dobczyce. W pierwszej dziesiątce znalazło się sześć nowych jednostek.