Aktualizacja: 05.04.2025 18:06 Publikacja: 20.10.2024 11:13
prof. Henryk Okarma
Foto: mat pras
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało rozporządzenie usuwające z listy łowieckiej siedem gatunków ptaków. Jakie uwagi do tego projektu ma środowisko myśliwych?
Uważamy, że należałoby zacząć od zrobienia sensownego przeglądu tego, co się dzieje z gatunkami ptaków na bazie twardych danych naukowych: jaka jest wielkość ich populacji, ile myśliwi pozyskują, jakie są czynniki śmiertelności. Dopiero w następnej kolejności można rozmawiać o działaniach na temat ich ochrony. Przedstawiliśmy już dane wskazujące, że populacje niektórych kaczek, np., głowienki czy czernicy mogą wskazywać na trendy spadkowe, chociaż wyniki polskich badań są sprzeczne. Stwierdziliśmy, że można byłoby wprowadzić na nie moratorium (zaprzestanie polowań), jednak pod warunkiem jednoczesnego uruchomienia rygorystycznego naukowego monitoringu (przy wsparciu myśliwych i organizacji pozarządowych) ich liczebności i przyczyn śmiertelności. Po kilku latach wspólnie rozważylibyśmy, czy są twarde dowody, że zaprzestanie polowań jest konieczne.
Projektowana zmiana zasad udzielania pełnomocnictw może niektórych członków spółdzielni mieszkaniowych wykluczyć...
Za nami trzeci dzień prawniczych egzaminów zawodowych - tym razem z prawa gospodarczego. Przyszli adwokaci mierz...
14. emerytura to dodatkowe wsparcie finansowe, na które raz w roku liczyć może część emerytów i rencistów. Otrzy...
Niedawna podwyżka u radców prawnych wywołała burzliwą dyskusję na temat zarobków w korporacjach prawniczych. Kon...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Zbliża się sezon grillowy, a w związku z tym wiele osób zastanawia się, czy mieszkając w bloku można używać taki...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas