Czy można odmówić włączenia kamerki podczas wideokonferencji?

- Czy pracownik podczas pracy zdalnej może odmówić włączenia kamery podczas udziału w wideo rozmowach z innymi współpracownikami, tłumacząc się dyskomfortem w trakcie tego rodzaju komunikacji?

Aktualizacja: 12.12.2020 14:46 Publikacja: 12.12.2020 00:01

Czy można odmówić włączenia kamerki podczas wideokonferencji?

Foto: Adobe Stock

Co do zasady pracownikowi wykonującemu pracę zdalną nie przysługuje możliwość odmowy włączenia kamery podczas wideokonferencji z powodu poczucia dyskomfortu, w szczególności, gdy po stronie pracodawcy istnieje konkretny i uzasadniony powód żądania włączenia kamery.

Warunkiem skierowania do pracy zdalnej jest posiadanie przez pracownika m.in. umiejętności i możliwości technicznych oraz lokalowych do wykonywania takiej pracy. Jeżeli któryś z wymienionych elementów nie występuje, pracownik powinien poinformować o tym pracodawcę, a ten ma obowiązek zapewnić pracownikowi możliwość pracy w innym miejscu. W przypadku braku powyższej informacji należy przyjąć, że warunki zostały spełnione. Pracodawca udostępniając pracownikowi komputer wyposażony w kamerkę i program do odbywania wideokonferencji ma podstawy zakładać, że pracownik będzie w pełni korzystał z zapewnionych możliwości.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił