W tym regionie rozpoczęła się właśnie realizacja pięciu projektów finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzięki nim m.in. osoby bezrobotne, mieszkańcy małych miasteczek i wsi będą mogli łatwiej rozpocząć własną działalność gospodarczą. Dlaczego łatwiej? Ponieważ każdemu nowemu biznesmenowi na pewno przyda się szkolenie oraz dotacja w wysokości 40 tys. zł. A właśnie tyle można otrzymać.
[srodtytul]Bezzwrotne wsparcie[/srodtytul]
Pomoc udzielana poprzez tzw. działanie 6.2 programu „Kapitał ludzki” jest z założenia bezzwrotna. Nie jest to pożyczka lub kredyt, które trzeba w terminie późniejszym spłacić. Jeżeli zostanie ona wykorzystana zgodnie z umową i nowa firma utrzyma się na rynku przez co najmniej 12 miesięcy, to przedsiębiorca nie będzie musiał jej zwracać. Przetrwanie firmy na rynku we wskazanym okresie to właściwie jedyny warunek. Chodzi o to, aby wspierać osoby, które poważnie podchodzą do projektu i rzeczywiście chcą samodzielnie działać na rynku.
[srodtytul]Musisz być aktywny[/srodtytul]
Żeby skorzystać z tej szansy, trzeba się zgłosić do jednej z instytucji wyłonionej przez wojewódzki urząd pracy, z którą podpisana została umowa na realizację działania 6.2. Te podmioty będą rekrutować kandydatów na przedsiębiorców (na podstawie formularza, który trzeba wypełnić i dostarczyć do wybranej instytucji). Następnie będą ich szkolić w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i ostatecznie wybranym osobom przydzielać wsparcie w wysokości 40 tys. zł. Dodatkowo w celu zwiększenia szans na utrzymanie firmy na rynku można się będzie ubiegać o przyznanie tzw. wsparcia pomostowego. Polega ono na wypłacie określonej kwoty przez okres sześciu miesięcy (w uzasadnionych przypadkach może zostać przedłużone do 12 miesięcy).