Przemoc w rodzinie: jak zmienić prawo - propozycje RPO dla premiera

Państwo musi zapewnić ochronę ofiarom nawet jednorazowego aktu przemocy domowej. Sprawca musi natychmiast dostawać nakaz natychmiastowego opuszczenia mieszkania, które dzieli z ofiarą. Definicja przemocy domowej powinna obejmować wszelkie jej akty, także przemoc ekonomiczną - takie postulaty zmian w prawie Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawił premierowi Mateuszowi Morawieckiemu.

Publikacja: 30.01.2019 13:50

Przemoc w rodzinie: jak zmienić prawo - propozycje RPO dla premiera

Foto: adobestock

dgk

RPO Adam Bodnar przygotował swoje rekomendacje po tym, jak na przełomie roku rząd najpierw zapowiedział prace nad zmianą ustawy o przemocy w rodzinie, a po powszechnej krytyce projektu zwrócił go do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do poprawek.

Rzecznik przypomina, że przemoc w rodzinie najczęściej dotyka osoby najsłabsze i te, którym najtrudniej się obronić: kobiety, dzieci lub osoby starsze. Wyjątkowo często jest doświadczeniem osób z niepełnosprawnościami. W 2017 r. policja odnotowała 165 tys. przypadków przemocy w rodzinie, w których krzywdy doznało blisko 93 tys. osób (73 proc. ofiar to kobiety, ponad 14 proc. - dzieci, a 12 proc. - mężczyźni).

Pozostało jeszcze 95% artykułu

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku