Szczęśliwie przepisy kodeksu postępowania cywilnego wychodzą naprzeciw pilnym potrzebom procesowym, przewidując możliwość wystąpienia do sądu z wnioskiem o udzielenie zabezpieczenia, poprzez tymczasowe rozstrzygnięcie o alimentach, kontaktach z małoletnim dzieckiem lub innej pilnej kwestii już na wstępnym etapie sprawy rozwodowej.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien określać roszczenie, np. o ustalenie kontaktów w konkretnej formie i zakresie na czas trwania postępowania rozwodowego, a także uprawdopodobnienie istnienia tego roszczenia, tj. że danej osobie przysługuje możliwość złożenia danego żądania oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia przez sąd, tj. że brak jego udzielenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie orzeczenia kończącego postępowanie (wyroku rozwodowego) albo osiągnięcie celu postępowania. Łatwiej jest w przypadku żądania zabezpieczenia alimentów, gdyż należy uprawdopodobnić jedynie istnienie roszczenia, bez potrzeby uprawdopodobnienia interesu prawnego.
Należy zwrócić uwagę, że przepisy wymagają uprawdopodobnienia (niekoniecznie więc udowodnienia) powyżej wymienionych okoliczności, co oznacza, że można w tym celu posłużyć się różnymi środkami, niekoniecznie dowodami, które przekonają sąd o słuszności udzielenia zabezpieczenia.
Udzielone przez sąd zabezpieczenie obowiązuje od momentu jego ogłoszenia, co oznacza, że np. zabezpieczone przez sąd alimenty powinny zostać zapłacone już za miesiąc, w którym sąd udzielił zabezpieczenia, a zabezpieczone kontakty powinny odbyć się już w pierwszym terminie przypadającym po wydaniu postanowienia zabezpieczającego. Co więcej, nawet złożenie zażalenia na postanowienie zabezpieczające nie wstrzymuje jego wykonalności, jakkolwiek na skutek zażalenia sąd może zmienić zabezpieczenie, a nawet je uchylić.
W dalszym toku postępowania można również żądać zmiany albo uchylenia udzielonego wcześniej zabezpieczenia, jeżeli zmieniły się okoliczności, na podstawie których sąd wydał postanowienie zabezpieczające, np. zwiększyły się koszty utrzymania dziecka uprawnionego do alimentów albo zmalały możliwości zarobkowe i majątkowe rodzica zobowiązanego do ich płacenia.