Reguły odpowiedzialności rozwiedzionego małżonka podatnika zostały unormowane oddzielnie w art. 110 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3CF43EAE362BD474D5EBE4F8DFD4F88F?id=176376]ordynacji podatkowej[/link].
Małżonek podatnika odpowiada wówczas jako osoba trzecia. Zasady tej odpowiedzialności odnoszą się także do małżonka pozostającego w separacji orzeczonej przez sąd oraz którego małżeństwo zostało unieważnione.
Odpowiedzialność przewidziana w art. 110 ordynacji ogranicza się tylko do zaległości podatkowych z tytułu zobowiązań powstałych w czasie trwania wspólności majątkowej. Była żona nie może więc być obciążona podatkami, które powinny być zapłacone przez męża przed ślubem, gdy nie było jeszcze wspólności, ani tymi, które powinien był uregulować po rozwodzie, gdy wspólność majątkowa ustała. Ze sformułowania art. 110 ordynacji można wnosić, że nie musi się już obawiać obciążenia zaległościami byłego małżonka wobec fiskusa rozwiedziony małżonek, który:
- podpisał intercyzę przed ślubem,
- podpisał ją później lub doprowadził do zniesienia wspólności majątkowej przez sąd, w odniesieniu do podatków należnych za okres, w którym wspólność ta nie istniała.