Zachowku nie wypłaca się jednak z urzędu, a tylko na żądanie uprawnionych, z tym że roszczenia uprawnionych z tytułu zachowku przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.
Na korzyść partnera zmarłego przemawia zasada, że przy ustalaniu udziału spadkowego stanowiącego podstawę do obliczania zachowku uwzględnia się także spadkobierców niegodnych oraz spadkobierców, którzy spadek odrzucili. Na obliczanie wysokości zachowków nie mają natomiast wpływu przypadki spadkobierców, którzy zrzekli się dziedziczenia albo zostali wydziedziczeni.
Ważne!
Przed roszczeniami o zachowek nie ochroni przekazanie całego majątku darowizną na rzecz partnera oraz dopuszczenie następnie do dziedziczenia ustawowego spadku, który już wtedy nie ma żadnej wartości. Potwierdził to m.in. wyrok Sądu Najwyższego z 13 lutego 2004 r. (sygn. II CK 444/02).
Obliczanie darowizny
W praktyce duże znaczenie ma doliczanie do podstawy, od której wylicza się zachowek różnego rodzaju darowizn dokonanych przez zmarłego przed jego śmiercią, jak również sporządzonych w testamencie notarialnym zapisów windykacyjnych.
Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych. Nie dolicza się też darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku, o ile zostały dokonane przed więcej niż dziesięciu laty (licząc wstecz od dnia śmierci spadkodawcy).
Gdy więc darowizny takie były dokonane w okresie krótszym niż dekada, albo – niezależnie od czasu ich dokonania – na rzecz najbliższej rodziny, to należy je uwzględnić przy wyliczaniu wysokości zachowków.
Uwaga!
Zapis windykacyjny oraz darowiznę dokonane przez spadkodawcę na rzecz uprawnionego do zachowku zalicza się na należny mu zachowek.
Jeżeli uprawnionym do zachowku jest dalszy zstępny spadkodawcy (np. wnuk), zalicza się na należny mu zachowek także zapis windykacyjny oraz darowiznę dokonane przez spadkodawcę na rzecz jego wstępnego (np. ojca, który jest synem spadkodawcy).
Jeżeli uprawnionym do zachowku jest zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek poniesione przez spadkodawcę koszty wychowania oraz wykształcenia ogólnego i zawodowego, o ile koszty te przekraczają przeciętną miarę przyjętą w danym środowisku.
W praktyce chodzi najczęściej o koszty studiów za granicą lub utrzymania poza Polską.
Z art. 1000 k.c. wynika, że przed obowiązkiem wypłaty zachowku nie uchroni partnera zmarłego fakt, że otrzymał on majątek swojego konkubenta w drodze darowizny dokonanej jeszcze przed śmiercią. Jeżeli uprawniony nie może otrzymać należnego mu zachowku od spadkobiercy lub osoby, na której rzecz został uczyniony zapis windykacyjny, może on wtedy żądać od osoby, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku, sumy pieniężnej potrzebnej do uzupełnienia zachowku. Obdarowany musi zapłacić powyższą sumę, ale tylko w granicach wzbogacenia będącego skutkiem darowizny.
Spadkodawca może też w testamencie pozbawić zstępnych, małżonka i rodziców zachowku. Jest to tzw. wydziedziczenie. Przyczyna wydziedziczenia uprawnionego do zachowku powinna wynikać z treści testamentu, ale nie może być dowolna. Powinna być też wyczerpująco uzasadniona, aby zminimalizować ryzyko podważania ostatniej woli spadkodawcy. Dopuszcza się pozbawienie prawa do zachowku, jeżeli uprawniony:
- wbrew woli spadkodawcy postępuje uporczywie w sposób sprzeczny z zasadami współżycia społecznego;
- dopuścił się względem spadkodawcy albo jednej z najbliższych mu osób umyślnego przestępstwa przeciwko życiu, zdrowiu lub wolności albo rażącej obrazy czci;
- uporczywie nie dopełnia względem spadkodawcy obowiązków rodzinnych.
Zstępni wydziedziczonego zstępnego (czyli np. wnuki albo prawnuki zmarłego spadkodawcy) są uprawnieni do zachowku, chociażby wydziedziczony przeżył sporządzającego testament.
Uważaj na długi
Spadkobierca może przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi, albo z ograniczeniem tej odpowiedzialności (tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza). Trzecie wyjście to odrzucenie spadku. Wybór powinien zależeć od sytuacji finansowej zmarłego.
Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. Milczenie spadkobiercy jest jednoznaczne z prostym przyjęciem spadku, a więc przejęciem też pełnej odpowiedzialności finansowej po zmarłym.
W razie prostego przyjęcia spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe bez ograniczenia. W razie przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. Powyższe ograniczenie odpowiedzialności odpada, jeżeli spadkobierca podstępnie nie podał do inwentarza przedmiotów należących do spadku albo podał do inwentarza nie istniejące długi.
Krok 1
Stwierdzenie nabycia spadku
Są dwie możliwości potwierdzenia nabycia spadku. Pierwsza, to droga sądowa.
Na wniosek osoby mającej w tym interes prawny, sąd stwierdza nabycie spadku przez spadkobiercę. Trzeba się liczyć z kosztami: 50 zł wpisu oraz reprezentacji w sądzie (jeśli zdecydujemy się na pełnomocnika). Druga opcja - to wizyta u notariusza. Rejent, na zasadach określonych w ustawie z 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (DzU z 2008 r. nr 189, poz. 1158 ze zm.) sporządza akt poświadczenia dziedziczenia. Możliwe jest to jednak tylko przy dziedziczeniu ustawowym, albo gdy istnieje testament notarialny, pisemny bądź allograficzny. Testament ustny wyklucza poświadczenie dziedziczenia u notariusza. Koszt poświadczenia dziedziczenia to 50 – 100 zł. Oprócz tego notariusz pobierze taksę również za otwarcie testamentu (50 zł) oraz sporządzenie odpowiedniego protokołu dziedziczenia (100 zł).
Stwierdzenie nabycia spadku oraz poświadczenie dziedziczenia nie może nastąpić przed upływem sześciu miesięcy od otwarcia spadku, chyba że wszyscy znani spadkobiercy złożyli już oświadczenia o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku.
Największą trudnością jest jednak pogodzenie zainteresowanych spadkiem. Przed sporządzeniem aktu poświadczenia dziedziczenia notariusz musi spisać protokół dziedziczenia przy udziale wszystkich osób, które mogą wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi i testamentowi, a także osób, na których rzecz spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne. Najmniejsza różnica zdań pomiędzy bliskimi zmarłego w zasadzie wyklucza dokonanie poświadczenia u rejenta.
Krok 2
Podział spadku
Po stwierdzeniu nabycia spadku trzeba go podzielić. Można dokonać tego na dwa sposoby: sądownie albo notarialnie, znosząc współwłasność nieruchomości. Możliwość wyboru formy notarialnej uzależniona jest od stosunków pomiędzy spadkobiercami. Gdy nie ma między nimi zgody pozostaje droga sądowa.
„Rzeczpospolita” radzi
Zmarły konkubent nie sporządził testamentu. Pozostawił partnerkę w piątym miesiącu ciąży. Czy ich dziecko będzie miało prawo do spadku?
Po zmarłym konkubencie na podstawie ustawy może dziedziczyć jego poczęte dziecko, ale pod warunkiem, że urodzi się żywe (art. 927 § 2 k.c.). Nie jest istotne, czy śmierć nastąpiła w pierwszym, czy w dziewiątym miesiącu ciąży.
Większy problem może być z wykazaniem, że noworodek jest dzieckiem zmarłego. Poczęte dziecko może być zarówno spadkobiercą testamentowym, jak i ustawowym, z tym że w razie braku testamentu dziedziczy wtedy razem z innymi spadkobiercami ustawowymi (najczęściej innymi dziećmi bądź wnukami zmarłego).