Przepisy pozwalają małżonkom na przesłanie do urzędu skarbowego wspólnego zeznania rocznego. Niestety, z przywileju tego nie skorzystają ci, którzy mają rozdzielność majątkową
O wspólnym wypełnieniu zeznania podatkowego mogą myśleć tylko ci małżonkowie, którzy spełniają warunki określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powinni nie tylko podlegać w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, a więc mieć tu miejsce zamieszkania. Dodatkowo musi istnieć między nimi wspólność majątkowa i to przez cały rok podatkowy.
Tyle samo czasu, a więc przez cały ubiegły rok, powinni być w związku małżeńskim. Jeśli zatem wzięliśmy ślub w 2011 r., nieważne czy w styczniu, czy w grudniu – wspólnego PIT nie wypełnimy. Możliwe będzie to dopiero w przyszłym roku, kiedy będziemy rozliczać dochody uzyskane w ciągu tego roku.
Możliwość wypełnienia wspólnego PIT zależy również od tego, w jakiej formie opodatkowane są uzyskiwane przez nas dochody. Jeśli mąż lub żona płaci ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową, o wspólnym rozliczeniu mogą zapomnieć. Podobnie, gdy jedno z nich płaci podatek liniowy od zysków z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jest jednak jeden wyjątek. Prawo do wspólnego rozliczenia zachowują osoby osiągające opodatkowane ryczałtem przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub podobnych umów, jeśli nie były one zawierane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.