Parlament Europejski przygotowuje rozporządzenie w sprawie małżeńskich ustrojów majątkowych, które ma ułatwić parom transgranicznym bieżące zarządzanie majątkiem. Obecnie są duże rozbieżności między przepisami regulującymi skutki majątkowe związków małżeńskich w poszczególnych krajach Unii. Rozporządzenie wprowadzi kryteria wskazywania sądu właściwego do rozstrzygania sporów na tym tle. Z zasady ma to być sąd wspólnego miejsca zamieszkania małżonków.
Gdy jedno z małżonków umrze, sąd właściwy w sprawie dziedziczenia, czyli ostatniego miejsca zamieszkania, zajmie się także kwestią ustroju małżeńskiego majątkowego związaną z otwarciem spadku lub testamentem. Tak samo w razie rozwodu, separacji lub unieważnienia małżeństwa:
sąd właściwy w tych sprawach na mocy przepisów UE zajmie się również zniesieniem małżeńskiego ustroju majątkowego.
Rozporządzenie ma ułatwić zarząd majątkiem pary z różnych państw UE
Wszystkie przedmioty należące do majątku małżonków, zarówno ruchomości, jak i nieruchomości, niezależnie od ich położenia, mają podlegać jednemu prawu, właściwemu dla majątkowego ustroju małżeńskiego. Para będzie mogła jednak wybrać prawo właściwe w chwili ślubu, a także później, w trakcie małżeństwa.