Potrzebę wydania aktu prawnego, który mógłby przyczynić się do podniesienia standardów procedur prowadzenia kwalifikacji kandydatów na rodziny zastępcze, rzecznik sygnalizował już w swoich wcześniejszych wystąpieniach z 28 września 2012 r. oraz 21 stycznia 2013 r.
Jego zdaniem, dla właściwej oceny posiadania rękojmi do prawidłowego wypełniania funkcji rodziny zastępczej, niezbędne jest dokonywanie pogłębionych wywiadów z różnych środowisk.
Z uwagi na niebagatelną rolę diagnozy psychologicznej i pedagogicznej kandydatów, rzecznik postuluje, aby odbywała się ona przy zastosowaniu ściśle określonych metod badawczych.
Podtrzymuje również zgłaszane wątpliwości dotyczące szkoleń, jakim poddawani są kandydaci do pełnienia funkcji rodzinny zastępczej tj. zbyt niskiego minimalnego czasu ich trwania oraz brak uregulowań, które skutkowałyby ujednoliceniem ich organizacji. - Taki stan rzeczy nie gwarantuje wyposażenia na odpowiednio wysokim poziomie w wiedzę, doświadczenie i umiejętności pracy z dziećmi wszystkich kandydatów - uważa rzecznik.
- Warto też rozważyć poszerzenie katalogu warunków, jakie muszą spełniać kandydaci poprzez wprowadzenie obowiązku poddawania ich obowiązkowemu badaniu psychiatrycznemu - dodaje.