Alimenty: wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych nie motywuje

21 października 2014 r. Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości w sprawie Projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, zakładającego rezygnację z wpisu do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych tych dłużników, których zaległości alimentacyjne przekraczają okres 6 miesięcy.

Publikacja: 21.10.2014 13:30

Wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych nie motywuje dłużników alimentacyjnych

Wpis do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych nie motywuje dłużników alimentacyjnych

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz Marta Bogacz

Rzecznik Praw Dziecka uważa, że zagrożenie wpisem do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych nie stanowi dla dłużników alimentacyjnych czynnika motywującego do uregulowania należności. Jednocześnie wskazuje, że czynności podejmowane przez sądy rejestrowe w związku z wpisami do rejestru dłużników alimentacyjnych znacznie obciążają te sądy, jak również komorników sądowych.

Zdaniem RPO na skuteczność egzekucji alimentacyjnych wpływ ma postawa dłużników.

- Niezmiernie istotne jest zatem utrzymanie w systemie obowiązującego prawa wszelkich norm prawnych, mających na celu zmianę postaw dłużników alimentacyjnych i ich dyscyplinować do regulowania należności – wyjaśnia rzecznik.

- Niewielki wzrost odsetka dłużników, którzy zagrożeni wpisem do Rejestru Dłużników Niewypłacalnych, podjęli działania zmierzające do redukcji długu, czy tez duży nakład pracy sądów rejestrowych i komorników sądowych, nie można uzasadnić rezygnacji z dokonywania wpisów – dodaje.

W ocenie Rzecznika Praw Dziecka odstąpienie od obligatoryjnego wpisu do rejestru spowoduje, że wobec wielu dłużników alimentacyjnych nie będzie można zastosować żadnego realnego instrumentu motywującego i dyscyplinującego. Rzecznik jest za wprowadzeniem kolejnych, jeszcze bardziej restrykcyjnych środków dyscyplinujących dłużników alimentacyjnych.

Co stanowi prawo?

Ustawa z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów.

Gdy organ właściwy dłużnika otrzyma wniosek o podjęcie działań wobec dłużnika alimentacyjnego, odbiera od niego oświadczenie majątkowe składane pod rygorem odpowiedzialności karnej, a następnie przeprowadza wywiad alimentacyjny.

Jeżeli organ ustali, że niepłacenie alimentów spowodowane jest brakiem aktywności zawodowej dłużnika alimentacyjnego, zobowiązuje go do zarejestrowania się w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy i informuje właściwy powiatowy urząd pracy o potrzebie aktywizacji zawodowej takiej osoby.

W przypadku, gdy dłużnik alimentacyjny zastosuje się do przewidzianych w ustawie czynności, tzn. nie uniemożliwi przeprowadzenia wywiadu alimentacyjnego, nie odmówi złożenia oświadczenia majątkowego, a jednocześnie wykazuje pozorną aktywność zawodową (np. dokona rejestracji w powiatowym urzędzie pracy, lecz nie przyjmie dedykowanych mu ofert zatrudnienia) nie ma prawnej możliwości uznania dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych i skierowania przez organ właściwy dłużnika wniosku do starosty o zatrzymanie prawa jazdy.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo