Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego wskazują też, iż sąd orzeka o władzy rodzicielskiej, kontaktach oraz obowiązku alimentacyjnym. Pierwszym elementem wyroku rozwodowego jest jednak orzeczenie rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód.
Z winą czy bez
Sąd, orzekając rozwód, orzeka także, czy i które z małżonków ponosi winę za rozpad małżeństwa. Może też, choć jedynie na zgodny wniosek stron, zaniechać orzekania o winie. Uzyskanie orzeczenia wyłącznej winy za rozpad małżeństwa jednego z małżonków pociąga za sobą określone skutki.
Zgodnie z art. 60 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.), jeżeli jedno z małżonków zostało uznane za wyłącznie winne rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku. Przepis ten daje małżonkowi niewinnemu – w razie udowodnienia istotnego pogorszenia się jego sytuacji materialnej – uprawnienie do żądania alimentów od małżonka winnego rozpadowi małżeństwa.
W praktyce przepis ten jest interpretowany szeroko. Ocena, czy rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie się sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sprowadza się do porównania jego sytuacji w okresie trwania małżeństwa do okresu po jego zakończeniu. Takie porównanie zazwyczaj wskazuje, iż nastąpiło istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego. W sprawach standardowych mamy bowiem do czynienia z następującym stanem faktycznym: do chwili rozpadu małżeństwa gospodarstwo domowe było zasilane przez dwie pensje, a rachunki dzielono między dwóch domowników. Po rozwodzie do dyspozycji jest jedynie własna pensja i rachunki opłaca się w kwocie pełnej.
Dla kogo alimenty
Rozwód z orzeczeniem winy obojga małżonków lub z orzeczeniem bez winy któregokolwiek z nich także może powodować orzeczenie obowiązku alimentacji. Podstawą takiego orzeczenia jest jednak powstanie niedostatku u małżonka żądającego alimentów. Przez niedostatek rozumie się okoliczności związane z niemożnością podjęcia pracy z powodu konieczności wychowywania dzieci, braku kwalifikacji zawodowych czy stanu zdrowia uniemożliwiającego zatrudnienie.