Okres próbny tylko jeden raz na to samo stanowisko

Umiejętności do wykonywania jednego rodzaju pracy pracodawca może sprawdzić tylko raz. A wskazany w umowie próbnej zamiar dalszego zatrudnienia nie jest dla pracodawcy wiążący.

Publikacja: 01.06.2023 02:00

Okres próbny tylko jeden raz na to samo stanowisko

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 25 kodeksu pracy umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający trzech miesięcy w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia do wykonywania określonego rodzaju pracy (z zastrzeżeniem wynikającym z art. 25 § 21-23 k.p.). Ponadto strony mogą uzgodnić w umowie o pracę na okres próbny, że umowę tę przedłuża się o czas urlopu, a także o czas innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy np. z powodu choroby, jeżeli wystąpią takie nieobecności. Ma to na celu umożliwienie pracodawcy sprawdzenia, czy pracownik nadaje się do wykonywania tej pracy, a pracownikowi sprawdzenie, czy odpowiada mu dane miejsce pracy.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP