Polska prokuratura w 100 międzynarodowych zespołach śledczych

Pierwsze porozumienie Polska podpisała ponad 15 lat temu z państwem spoza Unii Europejskiej. Dziś, setną umowę o utworzeniu zespołu śledczego, Adam Bodnar zawarł z Ukrainą i Łotwą.

Publikacja: 12.03.2025 14:38

Polska prokuratura w 100 międzynarodowych zespołach śledczych

Bruksela, Belgia, 07.03.2025. Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas posiedzenia szefów resortów sprawiedliwości państw UE

Foto: Kinga Majewska/PAP

Jak informuje Prokuratura Krajowa, w dniu 6 marca Prokurator Generalny Adam Bodnar podpisał porozumienie o powstaniu setnego wspólnego zespołu śledczego z udziałem Polski, tzw. Joint Investigation Team (JIT). Zakłada ono współpracę prokuratury polskiej, ukraińskiej i łotewskiej. Na czym polega praca takich zespołów?

Setny zespół Joint Investigation Team z udziałem polski. Adam Bodnar podpisał porozumienie

Do zespołu weszli prokuratorzy z Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, a także prokuratorzy zagraniczni: z Prokuratury Okręgowej w Rydze i Prokuratury Generalnej Ukrainy.

Czytaj więcej

Grzebyk, Kuczyńska: Jak wymiar sprawiedliwości powinien ścigać zbrodniarzy międzynarodowych

Zespoły takie są specjalnym narzędziami współpracy międzynarodowej, opartymi na umowie między organami sądowymi i ścigania dwóch lub większej liczby państw. Powołuje się je, jak czytamy w komunikacie PK, na określony z góry czas i w konkretnym celu. Mają one za zadanie prowadzić postępowania przygotowawcze w sprawach karnych na terenie jednego lub kilku spośród zaangażowanych państw. Służą zaś przede wszystkim poprawie procesów zwalczania poważnej transgranicznej przestępczości.

„Jest to 100-tny JIT w którym uczestniczy strona polska” - przekazuje w komunikacie Prokuratura Krajowa. Jak czytamy: „W bieżącym roku, od stycznia do dnia 6 marca 2025 roku podpisano już 5 umów o utworzeniu lub o przystąpieniu Polski do już działających wspólnych zespołów śledczych”.

Pierwszą tego typu umowę Polska podpisała 4 listopada 2009 roku z prokuraturą w szwajcarskim Bernie – była to pierwsza taka umowa zawarta przez państwo unijne z krajem spoza Unii Europejskiej. Od tamtego czasu liczba podpisywanych rocznie umów systematycznie wzrastała: w roku 2020 powstało 6 wspólnych zespołów, w 2021 roku 4, w 2022 roku 11, w 2023 roku 12, a w 2024 roku osiągnięta została największa liczba, bo aż 19 porozumień. 

„Najbardziej znanym przykładem wspólnego zespołu śledczego, w którym polska prokuratura uczestniczy od początku jego powołania, jest utworzony w dniu 25 marca 2022 roku JIT dotyczący wojny napastniczej Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Współpraca w ramach tego zespołu pokazuje rosnącą rolę Polski i innych państw regionu w międzynarodowych wysiłkach na rzecz ścigania zbrodni wojennych” - czytamy na stronie Prokuratury Krajowej.

Nieruchomości
Łatwiejsza legalizacja samowoli budowlanej? Jest pomysł zespołu Brzoski
W sądzie i w urzędzie
Nowość w aplikacji mObywatel. „Pozwala zaoszczędzić sobie wycieczki do urzędu"
Praca, Emerytury i renty
13. emerytura nie dla wszystkich seniorów. Te grupy nie otrzymają świadczenia
Nieruchomości
Czy sąsiad może żądać zwrotu pieniędzy za ogrodzenie? Przepisy mówią jasno
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Prawo drogowe
Będzie pułapka na łamiących zakaz prowadzenia aut. Może złamać wiele karier
Materiał Promocyjny
Sezon motocyklowy wkrótce się rozpocznie, a Suzuki rusza z 19. edycją szkoleń