Dosłowny cytat bez grzywny

Zamieszczenie w artykule dosłownej wypowiedzi bez autoryzacji nie powinno być karane – uważa rzecznik praw obywatelskich

Publikacja: 22.11.2011 07:10

Dosłowny cytat bez grzywny

Foto: www.sxc.hu

Do Bogdana Zdrojewskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, trafiło pismo prof. Ireny Lipowicz.

Rzecznik praw obywatelskich przypomina w nim krótką historię kontrowersji wokół art. 49 prawa prasowego. We wrześniu 2008 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 49 prawa prasowego w zakresie, w jakim przewiduje grzywnę lub karę ograniczenia wolności za naruszenie obowiązku autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi, jest zgodny z ustawą zasadniczą. W sprawie brał udział rzecznik praw obywatelskich, który był innego zdania niż Trybunał.

To niejedyny powód powrotu do tematu. Prof. Lipowicz przywołuje też wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Wizerkaniuk przeciwko Polsce.

W wyroku tym ETPCz stwierdził naruszenie art. 10 konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności poprzez warunkowe umorzenie postępowania karnego wobec dziennikarza oskarżonego m.in. o opublikowanie bez autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi posła.

W uzasadnieniu swojego wyroku ETPCz wskazał na wiele okoliczności, które zdecydowały o uznaniu skargi i które w opinii RPO stanowią ważne argumenty przemawiające za tym, by zmienić prawo prasowe i znieść karalność przestępstwa polegającego na uchybieniu obowiązkowi autoryzacji.

W piśmie do ministra rzecznik podkreśla też, że gotowy jest już projekt noweli prawa prasowego, który jednak nie przewiduje zmian w tym zakresie. Rzecznik prosi więc ministra, by ten zajął oficjalne stanowisko w sprawie karania dziennikarzy.

Zobacz serwis » Prawo dla Ciebie » Twoje prawo » Prawo prasowe

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku