Narkotyki u Kory: co grozi piosenkarce, co może zrobić policja i prokuratura

Za posiadanie nawet nieznacznej ilości narkotyku można trafić za kratki. Jeśli jednak sytuacja nie jest groźna, pojedynczą sprawę można umorzyć

Aktualizacja: 24.06.2012 09:00 Publikacja: 16.06.2012 09:03

Kora i jej pies Ramona

Kora i jej pies Ramona

Foto: Fotorzepa, Adam Burakowski

Trzy gramy marihuany – tyle znaleźli policjanci w domu znanej piosenkarki Kory. To jednak nie wszystko. W całej sprawie chodzi też o paczkę, która miała z zagranicy trafić na adres piosenkarki. Podejrzaną przesyłką zainteresowali się funkcjonariusze z izby celnej – w środku znaleźli 60 gramów marihuany. Dzisiaj wyszło na jaw, że paczka adresowana była na psa Kory - Ramonę. Piosenkarka ma już za sobą wizytę w komisariacie. Co w jej sprawie zrobią policja i prokuratura? Czy piosenkarka uniknie kary?

Możliwości jest kilka. Przede wszystkim organy ścigania mogą próbować ustalić dane nadawcy paczki. Jeśli się uda, osoba taka może odpowiadać za przewóz narkotyków przez granicę. Kary za to przestępstwo są naprawdę surowe. Biorąc pod uwagę ilość marihuany, jaka znalazła się w paczce, można ją uznać za tzw. znaczną (wystarczy do odurzenia kilkunastu osób). A w takim przypadku sprawcy grożą minimum trzy lata więzienia.

Ustalenie nadawcy może być jednak trudne, a bez tego nie można mówić o odpowiedzialności karnej ani dla nadawcy, ani potencjalnego odbiorcy pechowej paczki. Co więc dalej stanie się z Korą?

Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii

wprowadza całkowity zakaz posiadania narkotyków. Kto ją złamie, musi się liczyć z więzieniem. Perspektywa lat spędzonych za kratkami zależy od ilości posiadanych i zatrzymanych narkotyków. Dla tych, co je posiadają, ustawa przewiduje do trzech lat pozbawienia wolności. Jeśli narkotyków jest dużo (znaczna ilość), kara jest surowsza – do dziesięciu lat więzienia, a w wypadku mniejszej wagi – do roku pozbawienia wolności.

Zmieniona niedawno ustawa wprowadziła jednak przepis „ratunkowy" dla złapanych na posiadaniu niewielkiej ilości narkotyku.

Stanowi on, że kiedy dojdzie do zatrzymania osoby z nieznaczną ilością narkotyku przeznaczoną na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć również przed wydaniem postanowienia o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia. Stanie się tak tylko wówczas, gdy orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku