RPO: potrzeba drugiego zakładu karnego dla kobiet w ciąży

Pozbawiona wolności kobieta w zagrożonej ciąży musiała podróżować 500 kilometrów do jedynego w Polsce zakładu karnego przystosowanego do opieki ginekologiczno-położniczej

Publikacja: 06.09.2012 17:05

Kobieta w zagrożonej ciąży musiała podróżować 500 kilometrów.

Kobieta w zagrożonej ciąży musiała podróżować 500 kilometrów.

Foto: www.sxc.hu

Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz zwróciła się do ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina o utworzenie w jednej z jednostek penitencjarnych na południu Polski oddziału ginekologiczno - położniczego.

W swoim piśmie RPO podaje bulwersujący przypadek ujawniony przez Krajowy Mechanizm Prewencji. Kobieta pomimo zagrożenia ciąży (wcześniej trzy razy poroniła) została przetransportowana ze szpitala MSW w K. do oddalonego o 500 kilometrów zakładu karnego w Grudziądzu. Zdaniem personelu medycznego tego zakładu, transport spowodował przedwczesny poród.

Zakład karny w Grudziądzu jest obecnie jedyną jednostką penitencjarną w Polsce, w której mogą przebywać kobiety od siódmego miesiąca ciąży, ponieważ dysponuje oddziałem ginekologiczno-położniczym. W latach 2009-2012 do placówki przyjęto 102 kobiety w ciąży.

Prof. Lipowicz w piśmie do Jarosława Gowina przypomina, iż w świetle art. 18 Konstytucji macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką państwa.

Zasada ta jest rozwinięta w art. 68 ust. 3, który stanowi, że władze publiczne są obowiązane do zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym. – W przypadku osób pozbawionych wolności przytoczone obowiązki państwa mają szczególne znaczenie – podkreśla prof. Lipowicz.

Jak zauważa, zorganizowanie tylko jednego oddziału dla kobiet w zaawansowanej ciąży powoduje konieczność transportu osadzonych w jednostkach penitencjarnych nie mogących zapewnić specjalistycznej opieki do Zakładu Karnego w Grudziądzu. – W przypadku kobiet w zaawansowanej ciąży długa podróż może być przyczyną licznych powikłań, stanowiących zagrożenie dla życia oraz zdrowia kobiety, jak i dziecka – kończy Rzecznik.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku