Osoby zobowiązane do zachowania tajemnicy statystycznej mogą być przesłuchiwane co do faktów objętych tą tajemnicą, tylko gdy jest to niezbędne dla dobra wymiaru sprawiedliwości, a okoliczność nie może być ustalona na podstawie innego dowodu.
Tej treści przepis pojawia się od dziś w kodeksie postępowania karnego. W postępowaniu przygotowawczym o przesłuchaniu lub zezwoleniu na przesłuchanie decyduje sąd na posiedzeniu. Nie biorą w nim udziału strony. Na wyznaczenie posiedzenia i podjęcie decyzji sąd ma najwyżej siedem dni liczonych od daty doręczenia wniosku prokuratora. Na postanowienie sądu przysługuje zażalenie.
Wchodząca dzisiaj w życie nowelizacja zmienia też art. 41 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Nowy przepis stanowi, że „sąd nie może zwolnić od obowiązku zachowania tajemnicy związanej z wykonywaniem zawodu adwokata, radcy prawnego, lekarza lub dziennikarza oraz tajemnicy statystycznej".
Do zmiany w procedurze karnej doszło na skutek wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Ten w grudniu 2011 r. uznał, że nieokreślenie precyzyjnych przesłanek zwolnienia od obowiązku przestrzegania tajemnicy statystycznej w postępowaniu karnym jest sprzeczne z konstytucją. Wyrok wszedł w życie rok później. W tym czasie Sejm nie zdołał poprawić przepisu. Zrobił to dopiero w maju 2013 r.
podstawa prawna:: nowelizacja k.p.k. z 10 maja 2013 DzU z 3 lipca, poz. 765