Projekt został skierowany do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.
Prokuratura Generalna proponuje racjonalne ograniczenie liczby czynności procesowych polegające na rezygnacji z przeprowadzania przesłuchań pokrzywdzonych w tych wypadkach, w których czynności te nie są konieczne dla dokonania prawidłowych ustaleń faktycznych w sprawie.
- Praktyka związana z dążeniem do przesłuchania w charakterze świadka każdego pokrzywdzonego znacznie wydłuża czas trwania postępowań, uniemożliwia szybkie egzekwowanie odpowiedzialności karnej sprawcy przestępstwa i godzi w interes samych pokrzywdzonych - uważa PG.
- Konsekwencje te dostrzegalne są w sprawach przestępstw przeciwko mieniu i przeciwko obrotowi gospodarczemu, w których przestępstwem została pokrzywdzona bardzo liczna grupa osób. W szczególności w wypadku tych ostatnich rodzajów przestępstw często występuje sytuacja identycznego i powtarzalnego sposobu działania sprawcy przestępstwa, który postępując według takiego samego schematu, wykorzystuje możliwości zawładnięcia cudzym mieniem lub doprowadzenia innych osób do niekorzystnego nim rozporządzenia - dodaje.
Znane są wypadki postępowań dotyczących przestępstw godzących w mienie lub bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, na przykład dotyczących wyłudzeń dokonanych przy wykorzystaniu podmiotów prowadzących działalność o charakterze parabankowym oraz konstrukcji tzw. piramidy finansowej, w wypadku których liczba osób pokrzywdzonych przestępstwem liczona jest w tysiącach. Sprawy te zwykle budzą szczególne zainteresowanie społeczne. Przedłużające się postępowanie w takich sprawach oddala moment prawomocnego rozstrzygnięcia w przedmiocie odpowiedzialności karnej sprawcy przestępstwa i rodzi negatywne odczucia społeczne, prowadząc do kształtowania się w społeczeństwie poglądu o nieefektywności systemu wymiaru sprawiedliwości.