Reklama
Rozwiń

Przestępstwo chuligańskie przed Trybunałem Konstytucyjnym

Z wielkim zainteresowaniem, co najmniej z dwóch powodów, oczekiwał będę orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego sprawie SK 47/13, którą zajmie się we wtorek, 9 czerwca 2015 r. Zbada zgodność z Konstytucją RP przepisu art. 115 § 21 kk definiującego chuligański charakter przestępstwa.

Aktualizacja: 08.06.2015 16:20 Publikacja: 08.06.2015 13:42

"Chuligaństwo" niejedno ma imię. Mało kto wie, że 110 lat temu epitetem "chuligan" lewacy, głównie socjały z esdekspilu obdarzali aktywistów narodowego skrzydła klasy robotniczej, skupionych w Narodowym Związku Robotniczym, partii, której, gdybym wówczas żył, byłbym zwolennikiem a nawet działaczem. W ogóle "chuligani" to ulubieńcy lewicy. Namnożyło się ich w Rosji, kiedy to już stała się Krajem Rad. Sowieckie prawo karne z lat 20-tych był prekursorem pod wieloma niechlubnymi względami, ale także pod względem wprowadzenia "chuligaństwa" do kodeksu karnego. Było ono problemem społecznym, z którym sowiecki komunizm borykał się aż do jego bezapelacyjnego końca.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono