Koniec z hodowaniem przestępców w więzieniach. Rząd pokazał projekt

Skrócenie okresów karencji pomiędzy jednym a drugim wnioskiem o warunkowe przedterminowe zwolnienie zwiększy szansę na szybszy powrót do społeczeństwa. To dobra informacja, bo im dłuższy czas odsiadki, tym wyższe ryzyko recydywy.

Publikacja: 09.03.2025 12:56

Koniec z hodowaniem przestępców w więzieniach. Rząd pokazał projekt

Foto: Adobe Stock

Znany jest już kształt planowanej nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego. Projekt, który trafił właśnie do konsultacji i uzgodnień, w dużej mierze stanowi odwrócenie zmian wprowadzonych przez poprzedni rząd. Zaostrzały one warunki wykonywania kary i ograniczały możliwość przedterminowego warunkowego zwolnienia.

Jedną z takich zmian było wprowadzenie (bez choćby zdania uzasadnienia) nowego brzmienia art. 161 §3 i § 4 k.k.w. W ten sposób wydłużono okresy karencji, po których osadzony może się ponownie ubiegać o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Przed nowelizacją, która weszła w życie 1 stycznia 2023 r., było to możliwe co trzy miesiące (przy wyrokach do 5 lat więzienia) i pół roku (przy karach przekraczających 5 lat). Poprzednia większość parlamentarna zdecydowała, że przy karach do 5 lat stosowny wniosek będzie można składać raz na pół roku, a w przypadku kar dłuższych, raz do roku. Jeśli osadzony się pospieszy, jego wniosek i tak poczeka na rozpoznanie zgodnie z ustawowymi terminami.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama