Sejm uchwalił: za szpiegostwo na 30 lat za kraty

Sejm w czwartek uchwalił zmiany w kodeksie karnym, odrzucając senackie poprawki do nowelizacji. Zaostrzy ona kary za wywiadowczą działalność przeciwko Polsce. Zmiany mają przeciwdziałać obecnym zagrożeniom dla bezpieczeństwa państwa.

Publikacja: 17.08.2023 20:11

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński (L), sekretarz stanu w Ministerstwie Ku

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński (L), sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin (2L) oraz minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro (P) na sali obrad Sejmu w Warszawie

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Przygotowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości ustawa wprowadza surową karę za udział w działalności obcego wywiadu – od 5 do 30 lat więzienia.

Za szpiegostwo polegające na udzielaniu wiadomości grozi dziś od 3 lat więzienia. Za ten czyn ma grozić 8 lat więzienia albo nawet dożywocie.

Czytaj więcej

Sejm przyjął projekt PiS ws. kar za szpiegostwo

Za kierowanie i organizowanie działalności obcego wywiadu na terenie Polski będzie grozić kara od 10 lat więzienia oraz dożywocie, w miejsce obecnie obowiązującej kary od 5 lat.

Dożywocie ma również grozić temu, kto biorąc udział w działalności obcego wywiadu „dokonuje dywersji, sabotażu lub dopuszcza się przestępstwa o charakterze terrorystycznym”.

Stosowanie obecnego art. 130 kodeksu karnego, penalizującego szpiegostwo, według ekspertów spotyka się z trudnościami dowodowymi.

Powodem jest to, że niektóre znamiona tego przestępstwa nie są dzisiaj precyzyjnie objęte sankcjami.

Nowelizacja wprowadza karę za przygotowanie działań szpiegowskich (od 6 miesięcy do 8 lat więzienia), a także za nieumyślną postać szpiegostwa (od 3 miesięcy do 5 lat więzienia).

W tym drugim przypadku celem jest wyprzedzenie tworzenia przez podejrzanego lub też oskarżonego linii obrony polegającej na zasłanianiu się nieświadomością o przekazywaniu informacji na rzecz obcego wywiadu lub podmiotu prowadzącego działalność wywiadowczą.

Wśród nowych przepisów znaleźć się ma również szczególnie surowa odpowiedzialność funkcjonariusza publicznego za przestępstwo szpiegostwa. Będzie to zbrodnia, za którą ma grozić od 8 lat więzienia albo kara dożywocia.

Karze (od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności)podlegać będzie również samo zgłaszanie gotowości działania na rzecz obcego wywiadu.

Wraz z nowelizacją ustawy o kodeksie karnym pojawiły się zmiany w ustawie o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dzięki nim istotne kompetencje Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dotyczące dziś zapobiegania i zwalczania przestępczości terrorystycznej zostaną rozszerzone na przestępstwa o charakterze szpiegowskim.

Etap legislacyjny: do podpisu prezydenta

Przygotowana przez posłów Prawa i Sprawiedliwości ustawa wprowadza surową karę za udział w działalności obcego wywiadu – od 5 do 30 lat więzienia.

Za szpiegostwo polegające na udzielaniu wiadomości grozi dziś od 3 lat więzienia. Za ten czyn ma grozić 8 lat więzienia albo nawet dożywocie.

Pozostało 86% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Co można wybudować bez pozwolenia na własnej posesji? Garaż? A może oczko wodne?
Zawody prawnicze
Prokuratorzy zaniepokojeni poleceniem prokuratora krajowego ws. Andrija K.
Zawody prawnicze
Nieoczekiwana zmiana miejsc na podium rankingu kancelarii prawniczych
Prawo dla Ciebie
Trybunał: ustawa przyjęta bez Kamińskiego i Wąsika jest niezgodna z konstytucją
Akcje Specjalne
Firmy chcą działać w sposób zrównoważony
Sądy i trybunały
Andrzej Duda powołał Mikołaja Pawlaka na sędziego
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży